Cesta

Summit G20: „Nepolevit v úsilí“ - 05/09/2013

Předseda Barroso na 8. summitu skupiny G20 v Rusku

Podle prohlášení předsedy Barrosa, které učinil před zahájením summitu v Petrohradě, musí skupina G20 vyslat jasný a přesvědčivý signál, že oživení světové ekonomiky bude pokračovat.

„EU splnila své závazky z loňského roku, ale oživení světové ekonomiky je i nadále nevýrazné. (...) V Evropě již zaznamenáváme obrat k lepšímu,“ řekl předseda Barroso, přičemž zdůraznil, že „ale není důvod k nějaké přehnané spokojenosti, a to zejména kvůli vysoké nezaměstnanosti. Nicméně se již objevují pozitivní známky oživení.“ Upozornil, že je nanejvýš důležité napřít veškeré úsilí, aby toto oživení bylo dlouhodobě udržitelné. Dále dodal: „Proto jsou věrohodnost a důvěra naprosto zásadní.“ Předseda očekává, že skupina G20 přijme v Petrohradě akční plán, pomocí něhož se bude pokračovat ve společném úsilí o obnovení růstu a zaměstnanosti.

Předseda Barroso také nastínil, jakého výsledku by se chtěl dobrat v dalších bodech programu zasedání skupiny G20: zdanění, regulace finančních trhů a obchod.

  • Zdanění: „Skupina G20 by měla dokončit to, s čím jsme v Evropě začali: učinit z automatické výměny informací celosvětovou normu. Na tomto summitu se dokončí zásadní změna ve zdanění. Občané mohou být klidní: Daňovým podvodům a únikům páchaným jednotlivci i firmami je konec. Zdanění bude spravedlivější. (...) Budu prosazovat, aby automatická výměna informací mezi členy skupiny G20 začala nejpozději v roce 2015.“ Předseda Barroso rovněž vyzval vedoucí představitele G20, aby „na základě vynikající práce OECD podnikly rozhodné kroky proti oslabování daňové základny a přesouvání zisku.“
  • Finanční regulace: „Na tomto zasedání G20 je třeba udržet tempo regulace ve finanční oblasti a zacelit mezery na finančních trzích“. V této souvislosti předseda Komise vyzdvihl, že „Evropa je nyní připravena ujmout se vedení v přípravě rozsáhlých opatření, která vnesou světlo do oblasti, jež doposud stála stranou: stínové bankovnictví.“ Jedná se o ambiciózní přístup zavádějící dohled nad stínovým bankovnictvím a jeho regulaci, jenž Evropská komise předložila těsně před začátkem summitu.
  • Obchod: „Tento summit by měl potvrdit závazek skupiny G20 v potírání protekcionismu, rozšíření torontské stabilizační doložky a odstraňování opatření, která omezující obchod.“ Evropa liberalizuje své obchodní vztahy s řadou zemí a regionů ve světě, počítaje v to „některé země v našem sousedství“. Dodal, že „tento fakt by měl být uvítán jako pozitivní příklad činnosti Evropské unie k podpoře růstu a zaměstnanosti. A to nejen v těchto zemích, ale rovněž v širším regionu. Očekáváme, že svrchovanost našich sousedů a partnerů bude plně respektována,“ podtrhl.

Na závěr svého prohlášení předseda Barroso vyzval mezinárodní společenství, aby se dohodlo na tom, jak bude reagovat na nejnovější vývoj v Sýrii a jak ukončit tamější konflikt, který je „největší humanitární tragédií naší doby“: „Tento týden počet syrských uprchlíků dosáhl neuvěřitelných 2 milionů. Je povinností nás všech jednat.“ Evropská unie je největším poskytovatelem pomoci lidem sužovaným následky této krize (doposud poskytla 1,3 miliard eur).

Prohlášení José Manuela Barrosa před summitem skupiny G20 v Petrohradě English

Tisková zpráva: Plán Komise na řešení rizik spojených se stínovým bankovnictvím

Fotografie a videa ze summitu Englishfrançais

Více informací o skupině G20

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy