Navigācijas ceļš

Atbalsts Eiropas aizsardzības rūpniecībai - 24/07/2013

Itālijas krasta apsardzes kuģis, uz kura ir ES logo © EU

Rīcības plāns, kā vairot ES aizsardzības rūpniecības un drošības nozares konkurētspēju.

Pašlaik, kad Eiropā ir jaunas drošības problēmas, dažām valstīm ir grūtības savus bruņotos spēkus apgādāt ar pienācīgu ekipējumu. Saistībā ar nesenajām operācijām Lībijā kļuvis skaidrs, ka svarīgās militāro spēju jomās ir būtiski trūkumi.

Eiropas Komisija ierosina rīcības plānu English , kā aizsardzības rūpniecību padarīt efektīvāku un konkurētspējīgāku.

Stratēģiski svarīga nozare

Aizsardzības spēju nostiprināšanas galvenais mērķis ir aizsargāt iedzīvotājus. Tomēr aizsardzības rūpniecība ir arī svarīga ekonomikas nozare. 2012. gadā tajā bija apmēram 400 000 darbvietu, bet netieši tā nodarbināja vēl 960 000 cilvēku, un tās apgrozījums bija 96 miljardi eiro.

Aizsardzības tirgū Eiropai nākas saskarties ar aizvien intensīvāku konkurenci. Brazīlija, Indija, Krievija un Ķīna aizsardzībai tērē aizvien vairāk līdzekļu.

Izmaksu samazināšana

Aizsardzības iekārtas bieži ir ļoti dārgas, bet aizsardzības budžetu valstis turpina samazināt gluži tāpat kā citus valsts budžeta tēriņus. No 2001. gada līdz 2010. gadam Eiropas Savienībā tēriņi aizsardzībai samazinājās no 251 miljarda eiro līdz 194 miljardam eiro. Jo īpaši samazināti ir izdevumi pētniecībai, kaut arī tieši tā var palīdzēt apkarot jaunus draudus. No 2005. gada līdz 2010. gadam tēriņi pētniecībai samazinājušies par 14 %.

Ciešāka sadarbība ES līmenī varētu palīdzēt samazināt izmaksas. ES dalībvalstīs ir 16 dažādi apsardzes kuģu veidi. Ja visas valstis izmantotu vienu un to pašu kuģu un cita ekipējuma modeli, tās varētu gūt apjomradītus ietaupījumus.

Komisijas priekšlikumi

Minētā rīcības plāna mērķis ir padziļināt ES sadarbību aizsardzības aprīkojuma jomā, vairot konkurētspēju un veidot ciešāku saikni starp civilo un militāro pētniecību. Piemēram, tādās jomās, kā ķīmiskā, bioloģiskā, radioloģiskā un kodolapdraudējuma noteikšanas iekārtas un attālināti vadīti gaisa kuģi.

Rīcības plānā iecerēts arī palīdzēt aizsardzības nozarē strādājošiem nelieliem uzņēmumiem kopīgi izmantot infrastruktūru, attīstīt vajadzīgas prasmes un gādāt par svarīgu izejvielu piegādi.

Aizsardzības politika joprojām ir pašu ES dalībvalstu pārziņā. Tomēr tās sadarbojas atbilstīgi ES kopējai ārpolitikai un drošības politikai, lai vairotu civilo un militāro kapacitāti un spētu efektīvāk novērst konfliktus un pārvaldīt krīzes situācijas. Aizsardzība ir viens no šīs politikas aspektiem.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites