Naršymo kelias

Reikia apginti Europos gynybos pramonę - 24/07/2013

Italijos pakrančių apsaugos laivas su ES logotipu © ES

Veiksmų planas Europos gynybos ir saugumo pramonės sektorių konkurencingumui skatinti.

Šiuo metu, kai Europai kyla nauji saugumo uždaviniai, atskiroms šalims nelengva tinkamai aprūpinti savo ginkluotąsias pajėgas. Neseniai vykdant operacijas Libijoje išryškėjo svarbūs pagrindinių karinių pajėgumų trūkumai.

Europos Komisija siūlo veiksmų planą English, kad gynybos pramonė taptų efektyvesnė ir konkurencingesnė.

Strateginė svarba

Gynybos pajėgumus reikia stiprinti pirmiausia tam, kad būtų užtikrintas piliečių saugumas, be to, šis pramonės sektorius svarbus ekonominiu požiūriu. Jame 2012 m. dirbo apie 400 000 žmonių, netiesiogiai sukurta dar 960 000 darbo vietų, o jo apyvarta – 96 mlrd. EUR.

Vis dėlto gynybos rinkoje Europa patiria vis didesnę konkurenciją. Brazilija, Rusija, Indija ir Kinija (vadinamosios BRIC šalys) nuolat didina išlaidas.

Sąnaudų mažinimas

Gynybos įranga dažnai būna itin brangi, o gynybos biudžetai, kaip ir kitos valstybės išlaidos, mažinami. Nuo 2001 m. iki 2010 m. ES išlaidos gynybai sumažėjo nuo 251 mlrd. EUR iki 194 mlrd. EUR. Dėl išlaidų mažinimo itin nukentėjo moksliniai tyrimai (nuo 2005 m. iki 2010 m. išlaidos šioje srityje sumažėjo 14 %), o jie nepaprastai svarbūs norint spėti pasirengti naujiems pavojams.

Glaudesnis bendradarbiavimas ES lygmeniu padėtų sumažinti sąnaudas. ES šalys turi 16 skirtingų fregatų rūšių. Jei visose šalyse fregatų ir kitos įrangos modelis būtų vienodas, jos galėtų naudotis masto ekonomija.

Komisijos pasiūlymai

Veiksmų planas skirtas stiprinti ES bendradarbiavimą gynybos įrangos srityje, didinti konkurencingumą ir skatinti naujus civilinių ir karinių mokslinių tyrimų ryšius, pavyzdžiui, cheminių, biologinių, radioaktyviųjų arba branduolinių medžiagų aptikimo sistemų ir nuotoliniu būdu valdomų orlaivių srityse.

Kitos iniciatyvos — padėti gynybos sektoriaus mažosioms įmonėms bendrai naudotis infrastruktūra, propaguoti paklausius įgūdžius ir užtikrinti svarbiausių žaliavų tiekimą.

Už gynybos politiką tebėra atsakingos ES šalys. Tačiau jos bendradarbiauja vykdydamos ES užsienio ir saugumo politiką siekdamos plėtoti civilinius ir karinius pajėgumus, kad būtų veiksmingiau išvegiama konfliktų ir valdomos krizės. Gynyba yra šios politikos dalis.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos