Cesta

EU brání svůj obranný průmysl - 24/07/2013

Plavidlo italské pobřežní stráže s logem EU © EU

Akční plán na posílení konkurenceschopnosti evropského obranného a bezpečnostního průmyslu.

Evropa čelí novým bezpečnostním rizikům a členské země zápasí s tím, aby byly její armády adekvátně vyzbrojeny. Nedávné operace v Libyi upozornily na důležité nedostatky v klíčových vojenských kapacitách.

Evropská komise proto navrhuje akční plán English, který měl evropskému obrannému průmyslu zajistit větší efektivitu a konkurenceschopnost.

Strategický význam

Hlavním důvodem pro posilování obranných kapacit je zajištění bezpečnosti občanů, nicméně toto odvětví je důležité i z hospodářského hlediska. V roce 2012 zaměstnávalo okolo 400 000 lidí a dalších 960 000 míst na něm závisí nepřímo. V uvedeném roce mělo obrat 96 miliard eur.

Evropa však čelí na obranném trhu tvrdší konkurenci. Brazílie, Rusko, Indie a Čína neustále výdaje v této oblasti zvyšují.

Rozpočtové škrty

Armádní vybavení je často mimořádně nákladné, zatímco rozpočty na obranu se spolu s dalšími veřejnými výdaji snižují. V letech 2001 až 2010 EU snížila výdaje na obranu z 251miliard na 194 miliard eur. Tyto škrty silně zasáhly výzkum, který je přitom pro schopnost udržet náskok před novými bezpečnostními hrozbami zásadní. Výdaje na něj klesly v období 2005 až 2010 o 14 %.

Posílení spolupráce na úrovni EU by pomohlo náklady v této oblasti snížit. Země EU například disponují 16 různými typy fregat. Pokud by všechny používaly stejný typ – což samozřejmě platí i pro ostatní vybavení – mohly by dosáhnout významných úspor.

Návrhy Komise

Akční plán je zaměřen na posílení spolupráce ohledně obranné výzbroje, na zvýšení konkurenceschopnosti tohoto odvětví a na podporu nových vazeb mezi civilním a vojenským výzkumem – například v oboru chemie, biologie, radiologické a jaderné detekce a dálkově pilotovaných vzdušných systémů.

Dále by se mělo v odvětví obrany dostat pomoci malým podnikům – jednalo by se o sdílení zařízení, podporu na trhu žádaných dovedností a zajištění dodávek surovin zásadního významu.

Obranná politika členských států zůstává v rukou jejich vlád. Prostřednictvím zahraniční a bezpečnostní politiky EU spolupracují na rozvoji civilních a vojenských kapacit, aby Evropa mohla účinněji předcházet konfliktům a řešit vzniklé krize. Obrana tvoří součást právě této politiky.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy