Ścieżka nawigacji

Zwalczać ubóstwo, chronić środowisko - 17/07/2013

Wysuszona, popękana ziemia © UE

UE proponuje połączenie zasobów i koordynację polityki w celu podjęcia nowych działań na rzecz walki z biedą i ochrony środowiska.

Często zdarza się, że to właśnie najbiedniejsze kraje świata najbardziej cierpią z powodu problemów związanych ze środowiskiem, a co za tym idzie – najdotkliwiej odczuwają skutki zmian klimatu.

Przyczyny tego zjawiska bywają ze sobą powiązane – dlatego wyeliminowanie jednej z nich może pozytywnie wpływać na zwalczanie pozostałych. Na przykład ochrona lasów oraz różnorodności biologicznej nie tylko pomaga zahamować skutki zmian klimatu, lecz również zapewnić zaopatrzenie w żywność, które z kolei ma podstawowe znaczenie dla walki z ubóstwem.

Zgodnie z przedstawioną przez Komisję Europejską nową unijną strategią na rzecz walki z ubóstwem i zrównoważonego rozwoju Englishfrançais działania w tych dziedzinach należy prowadzić równolegle.

Jest to odpowiedni moment na opracowanie strategii dotyczącej obu tych wyzwań – termin realizacji milenijnych celów rozwoju Englishespañolfrançais (w tym eliminacji ubóstwa) upływa w 2015 roku, a międzynarodowe rozmowy dotyczące kontynuacji działań podjętych w wyniku konferencji ONZ w sprawie zrównoważonego rozwoju z 2012 roku wciąż trwają.

Podstawy nowej strategii są następujące:

  • Pieniądze to nie wszystko – finansowanie musi iść w parze z polityką, która zagwarantuje, że pojedyncze problemy nie zakłócą sprawnego funkcjonowania całego systemu.
  • Należy brać pod uwagę wszystkie formy finansowania – publiczne, prywatne, krajowe i międzynarodowe.
  • Kraje otrzymujące pomoc powinny zadecydować o tym, na jakie priorytety przeznaczyć otrzymane środki.
  • Zgodnie z zasadą, która zakłada sprawne współdziałanie różnych obszarów polityki, pozytywne skutki każdego euro zainwestowanego w jednej dziedzinie powinny być odczuwalne w pozostałych.
  • Tzw. kraje wschodzące, czyli takie, które niegdyś uważane były za biedne, ale w tej chwili odnotowują duży wzrost gospodarczy, oraz kraje o średnim-wyższym dochodzie powinny również uczestniczyć w działaniach pomocowych dla najbardziej potrzebujących.

Propozycje Komisji zostaną wkrótce przedyskutowane przez eurodeputowanych i ministrów krajowych. Realizacja strategii miałaby się rozpocząć w 2016 roku.

Działania UE na rzecz rozwoju – więcej informacji

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki