Navigačný riadok

Lídri skupiny G8 o lepších podmienkach medzinárodného obchodu - 17/06/2013

Logo samitu G8 s textom „G8 Lough Erne 2013“ © UK government

Medzi hlavné témy samitu lídrov G8 bude patriť obchod a hospodárstvo, daňové úniky a korupcia v podnikaní – 17. a 18. júna.

Pred zasadnutím skupiny krajín G8 v severoírskom Lough Erne predseda Komisie José Manuel Barroso oznámil, aký je postoj EÚ DeutschEnglishfrançaisportuguês vo vzťahu k stimulácii medzinárodného obchodu a hospodárstva, boju proti daňovým únikom a odstráneniu korupcie v podnikaní.

Väčší objem obchodu za spravodlivejších podmienok

Obchodná politika EÚ English podporuje medzinárodný obchod bez prekážok, keďže ho považuje za nevyhnutný pre udržateľný rast, zamestnanosť a rozvoj.

Podľa predsedu Barrosa predstavujú bilaterálne obchodné dohody EÚ odrazový mostík k širšiemu viacstrannému celosvetovému obchodu. Dokončenie všetkých prebiehajúcich rokovaní o voľnom obchode by zvýšilo HDP EÚ o 2,2 % a prispelo k vytvoreniu približne 2,2 milióna nových pracovných miest.

EÚ takisto podporuje navrhovanú medzinárodnú dohodu DeutschEnglishfrançais , ktorá by formou jednoduchších obchodných pravidiel (vrátane postupov pre dovoz a vývoz) pomohla k posilneniu obchodu v rozvojových krajinách.

Boj proti daňovým únikom

Predseda Barroso zdôraznil, že medzinárodné spoločenstvo sa musí viac snažiť, aby sa odstránili medzery umožňujúce daňové úniky, kvôli ktorým členské štáty EÚ každoročne prichádzajú o 1 bilión EUR. Tieto prostriedky by sa potom mohli využiť na vzdelávanie, zdravotnú starostlivosť alebo investície do infraštruktúry.

Preto vyzval lídrov skupiny G8, aby sa zamerali na nové medzinárodné pravidlá pre výmenu osobných finančných informácií medzi jednotlivými krajinami. Východiskom pre takúto dohodu by mohli byť pravidlá EÚ English .

Opatrenia proti korupcii

Predseda Barroso vyzval ostatné krajiny, aby sa pripojili k celosvetovému úsiliu proti nezákonným platbám pre vlády.

EÚ podporuje väčšiu transparentnosť, pokiaľ ide o platby pre hostiteľské vlády, ktoré napríklad realizuje sektor ťažobného priemyslu (ropy, plynu, baníctva a lesníctva). EÚ sprísnila svoje pravidlá v oblasti transparentnosti DeutschEnglishfrançais a účtovníctva DeutschEnglishfrançais tak, aby sa tento druh platieb musel priznávať a mohol byť kontrolovaný z hľadiska boja proti korupcii.

Zahraničná politika

Na programe samitu sú aj zmeny klímy, celosvetová bezpečnosť a kríza v Sýrii.

Skupina G8 je neformálnym združením ôsmich najvyspelejších štátov. Stretávajú sa raz ročne a diskutujú o svetových otázkach, ktoré sú pre zúčastnené krajiny dôležité. Na rokovaniach sa zúčastňuje EÚ a jednotlivo aj niektoré členské štáty (Francúzsko, Taliansko, Nemecko a Spojené kráľovstvo).

Všetky krajiny skupiny G8 sú zároveň členmi skupiny G20. Ďalší samit skupiny G20 sa bude konať 5. až 6. septembra 2013 v Petrohrade.

Viac informácií o činnosti EÚ v rámci skupín G8 a G20 DeutschEnglishfrançaisportuguês

Samit G8 v roku 2013 English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy