Ścieżka nawigacji

Działania przywódców państw grupy G8 na rzecz usprawnienia handlu - 17/06/2013

Logo szczytu G8 z napisem „G8 Lough Erne 2013” © UK government

Głównymi tematami spotkania przywódców grupy G8, które odbędzie się w dniach 17-18 czerwca, będą handel, gospodarka, opodatkowanie i problem korupcji w biznesie.

W przededniu szczytu G8 w Lough Erne w Irlandii Północnej przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso przedstawił stanowisko UE DeutschEnglishfrançaisportuguês w sprawie pobudzania handlu międzynarodowego i gospodarki, walki z uchylaniem się od płacenia podatków i przeciwdziałaniu korupcji w firmach.

Intensyfikacja wymiany handlowej i sprawiedliwy handel

Polityka handlowa UE English wspiera wolny handel międzynarodowy, ponieważ ma on zasadnicze znaczenie dla trwałego wzrostu gospodarczego, zwiększenia zatrudnienia i pobudzenia rozwoju.

Dwustronne umowy handlowe UE stanowią krok w kierunku szerszej globalnej wymiany handlowej – powiedział przewodniczący Komisji José Manuel Barroso. Dzięki pomyślnemu zakończeniu wszystkich trwających obecnie rozmów o wolnym handlu unijny PKB mógłby wzrosnąć o 2,2 proc. i mogłoby powstać około 2,2 mln nowych miejsc pracy.

UE wspiera również proponowaną umowę międzynarodową DeutschEnglishfrançais mającą pomóc krajom rozwijającym się w intensyfikacji wymiany handlowej poprzez uproszczenie zasad handlu, w tym procedur importowych i eksportowych.

Walka z uchylaniem się od opodatkowania

Przewodniczący José Manuel Barroso stwierdził, że pozostaje jeszcze wiele do zrobienia na arenie międzynarodowej, aby zlikwidować luki wykorzystywane przez oszustów podatkowych, którzy pozbawiają kraje UE przychodów sięgających 1 biliona euro rocznie. Środki te powinny zostać przeznaczone na edukację, rozwijanie umiejętności, opiekę zdrowotną i inwestycje w infrastrukturę.

Wezwał przywódców krajów grupy G8 do opracowania nowego międzynarodowego systemu wymiany informacji finansowych pomiędzy różnymi państwami. System ten mógłby powstać w oparciu o przepisy UE English .

Środki antykorupcyjne

Przewodniczący Komisji José Manuel Barroso wezwał pozostałe kraje, aby przyłączyły się do globalnych wysiłków mających na celu walkę z nielegalnymi płatnościami na rzecz administracji rządowych.

UE opowiada się za większą przejrzystością dochodów pochodzących na przykład z przemysłu wydobywczego (ropa, gaz, górnictwo i leśnictwo). UE wzmocniła już swoje przepisy dotyczące przejrzystości DeutschEnglishfrançais i sprawozdawczości DeutschEnglishfrançais , aby zagwarantować, że tego typu dochody są deklarowane w ramach walki z korupcją.

Polityka zagraniczna

Inne tematy obrad to globalne bezpieczeństwo, zmiany klimatu i kryzys w Syrii.

Forum G8 jest nieformalną grupą, do której należą najbardziej rozwinięte gospodarczo państwa świata. Ich przywódcy spotykają się co roku, aby omawiać zagadnienia wagi światowej. Wśród członków grupy G8 są UE, a także jej cztery kraje: Francja, Włochy, Niemcy i Wielka Brytania.

Wszystkie kraje należące do grupy G8 są również członkami grupy G20. Następny szczyt G20 odbędzie się w Petersburgu w Rosji w dniach 5-6 września 2013 r.

Więcej na temat udziału UE w szczytach G8 i G20 DeutschEnglishfrançaisportuguês

Szczyt G8 w 2013 r. English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki