Navigačný riadok

Mrzačenie ženských pohlavných orgánov – zastavme to hneď - 08/03/2013

Komisia začína konzultáciu s cieľom získať podnety k tomu, ako zabrániť nútenej obriezke dievčat a žien.

Čiastočné alebo úplné odstránenie vonkajších pohlavných orgánov dievčat sa vykonáva len z dôvodu kultúrneho, náboženského a spoločenského presvedčenia – v nijakom prípade nie z lekárskych dôvodov.

Podľa odhadov boli týmto spôsobom zmrzačené státisíce žien žijúcich v Európe. Na celom svete sa to týka 100 až 140 miliónov žien – z nich 90 miliónov v Afrike. Tento zákrok má pre obete vážne fyzické a psychologické následky.

Omnoho viac dievčat a žien sa v budúcnosti nevyhne tomuto násilnému aktu, pokiaľ všetky vlády nevystupňujú preventívne úsilie – v Európe aj na celom svete.

Zatiaľ čo, mrzačenie ženských pohlavných orgánov je vo väčšine krajín nezákonné, táto prax naďalej pokračuje. Trestné stíhanie je veľmi zriedkavé, keďže prípady nie sú vždy ľahko identifikovateľné, dôkazy sa ťažko zbierajú a ľudia sa zdráhajú nahlasovať tento trestný čin z rôznych dôvodov.

Potrebná je pomoc

Pomôže nám určiť spôsoby, ako v Európe odstrániť túto prax a pošlite nám odpovede na niekoľko otázok v rámci online konzultácie DeutschEnglishfrançais .

Najnovšia správa English odhaľuje desivé skutočnosti, že obete alebo potenciálne obete, žijú aspoň v týchto 13 členských štátoch EÚ: Rakúsko, Belgicko, Dánsko, Nemecko, Španielsko, Fínsko, Francúzsko, Írsko, Taliansko, Holandsko, Portugalsko, Švédsko a Spojené kráľovstvo. V správe sa takisto uvádzajú opatrenia, ktoré prijali vlády krajín EÚ, aby odstránili túto prax.

Pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa žien Englishespañolfrançais Komisia poskytla dodatočnú sumu 3,7 mil. EUR na programy EÚ, ktorých cieľom je predchádzať násiliu páchanému na ženách. Ďalších 11,4 mil. EUR dostanú občianske organizácie a iné subjekty, ktoré pomáhajú obetiam.

Medzi ďalšie opatrenia EÚ zamerané na totálnu elimináciu mrzačenia ženských pohlavných orgánov English (a všetkých foriem násilia páchaného na ženách) u nás i v zahraničí patrí podpora pre obete a potenciálne obete v krajinách, kde k týmto činom dochádza najčastejšie.

Opatrenia EÚ v tejto oblasti podporuje výskum realizovaný Európskym inštitútom pre rodovú rovnosť Englishlietuvių kalba , ktorý umožňuje nasmerovať zdroje tam, kde sú najviac potrebné.

Viac na tému násilie voči ženám DeutschEnglishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy