Ścieżka nawigacji

Trzeba skończyć z okaleczaniem kobiecych narządów płciowych - 08/03/2013

Komisja rozpoczyna konsultacje społeczne, aby uzyskać opinie na temat metod zapobiegania obrzezaniu kobiet.

Całkowite lub częściowe usunięcie zewnętrznych narządów płciowych u dziewczynek nie ma nic wspólnego z medycyną – praktykowane jest wyłącznie ze względów kulturowych, religijnych bądź społecznych.

Z najnowszych danych wynika, że okaleczono w ten sposób setki tysięcy kobiet mieszkających w Europie. Na całym świecie życie od 100 do 140 mln kobiet, które zostały poddane praktyce obrzezania – 90 mln spośród nich mieszka w Afryce. Praktyki te powodują nieodwracalne skutki dla ciała i psychiki ofiar.

Jeśli wszystkie kraje, w Europie i na świecie, nie podejmą działań na rzecz zwalczania tego zjawiska, tragedia ta spotka jeszcze wiele innych dziewczynek i kobiet.

Choć w większości krajów okaleczanie narządów płciowych kobiet jest nielegalne, wciąż się je praktykuje. Sprawy rzadko trafiają do sądu, ponieważ niełatwo dowiedzieć się o takich przypadkach, trudno zgromadzić dowody, a ludzie z wielu powodów niechętnie zawiadamiają o tego rodzaju przestępstwach.

Ty też możesz pomóc!

Możesz nam pomóc w znalezieniu rozwiązania tego problemu w Europie, odpowiadając na pytania w ramach konsultacji online DeutschEnglishfrançais .

Z najnowszego sprawozdania English wynika, że w co najmniej 13 krajach UE żyją kobiety, które padły ofiarą obrzezania lub są jego potencjalnymi ofiarami. Te kraje to: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy. Sprawozdanie zawiera również szczegółowe informacje o działaniach poszczególnych krajów UE w ramach walki z tym zjawiskiem.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Englishespañolfrançais Komisja przeznaczy dodatkowe 3,7 mln euro na programy UE na rzecz zapobiegania przemocy wobec kobiet. Kolejne 11,4 mln euro trafią do organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz innych organizacji zajmujących się ofiarami przemocy.

Inne działania UE w celu wyeliminowania okaleczania żeńskich narządów płciowych English (oraz wszelkich innych form przemocy wobec kobiet), w UE i na całym świecie, obejmują udzielanie pomocy ofiarom lub potencjalnym ofiarom w krajach, gdzie tego rodzaju praktyki mają miejsce.

Działania UE w tej dziedzinie opierają się na badaniach Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn Englishlietuvių kalba , co umożliwia skierowanie środków tam, gdzie są one najbardziej potrzebne.

Przemoc wobec kobiet − więcej informacji DeutschEnglishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki