Cesta

Mrzačení ženských pohlavních orgánů musí okamžitě přestat - 08/03/2013

Komise zahajuje konzultaci na téma, jak lze předcházet tomu, aby byly dívky a ženy nuceny k obřízce.

Praktiky, kdy se dívkám částečně nebo úplně odstraní vnější pohlavní orgány, se provádějí pouze z kulturních, náboženských nebo sociálních důvodů – nikoli z důvodů zdravotních.

Podle odhadů byly v Evropě tímto způsobem zmrzačeny již stovky tisíc žen. V celosvětovém měřítku se tomuto zákroku nuceně podrobuje asi 100 až 140 milionů žen – 90 milionů jen v Africe. Oběti čelí závažným tělesným a psychickým následkům.

Pokud vlády jednotlivých zemí nezintenzivní prevenci, bude těmito praktikami postiženo mnohem více dívek a žen, v Evropě i na celém světě.

Tzv. ženská obřízka je ve většině zemí nelegální. Stále k ní však dochází. Viníci jsou stíháni velmi ojediněle, případy často vůbec nevyjdou na světlo a důkazy se získávají jen obtížně. Lidé se tento trestný čin zdráhají oznámit z mnoha důvodů.

Pomoci můžete i vy

Pokud nám chcete pomoci najít způsob, jak v Evropě se zmíněnými praktikami skoncovat, odpovězte prosím na několik otázek v rámci internetové konzultace DeutschEnglishfrançais .

Z nedávné zprávy English vyplývá, že k tomuto trestnému činu dochází nebo potenciálně dochází nejméně ve 13 zemích EU: v Belgii, Dánsku, Finsku, Francii, Irsku, Itálii, Německu, Nizozemsku, Portugalsku, Rakousku, Spojeném království, Španělsku a Švédsku. Zpráva rovněž popisuje opatření, která vlády členských států EU proti těmto praktikám přijaly.

Při příležitosti Mezinárodního dne žen Englishespañolfrançais , 8. března, uvolnila Komise dodatečných 3,7 milionu eur na programy EU pro prevenci násilí páchaného na ženách. Dalších 11,4 milionu eur věnuje občanským organizacím a dalším subjektům, které pomáhají obětem této trestné činnosti.

Další opatření EU s cílem skoncovat s praktikami mrzačení ženských pohlavních orgánů English (a všemi formami násilí páchaného na ženách) v EU i v zahraničí počítají s podporou obětem a potenciálním obětem v zemích, kde k této trestní činnosti dochází.

Ke vzniku opatření EU v této oblasti přispívá výzkum Evropského institutu pro rovnost žen a mužů Englishlietuvių kalba , což umožňuje zaměřit zdroje tam, kde jsou nejvíce potřeba.

Další informace o násilí páchaném na ženách DeutschEnglishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy