Navigačný riadok

Pomoc Európanom, aby mohli pomáhať iným - 24/09/2012

V rámci projektu EÚ sa stanovia normy a vyškolia sa dobrovoľníci na projekty humanitárnej pomoci na celom svete.

Tisíce Európanov už pracujú v zahraničí ako dobrovoľníci a pomáhajú obetiam katastrof a kríz. Mnoho ďalších občanov by sa chcelo zapojiť, keby mali možnosť.

Komisia prostredníctvom zriadenia európskych dobrovoľníckych zborov humanitárnej pomoci navrhuje spôsob English , ako môžu Európania pomôcť tam, kde je to najviac potrebné. V rámci projektu bude zabezpečená praktická odborná príprava a stanovia sa normy pre riadenie dobrovoľníkov, ktorí budú priradení k jednotlivým humanitárnym organizáciám podľa ich potrieb.

Vyškolení dobrovoľníci zlepšia dosah humanitárnej pomoci EÚ. Spoločne s celoeurópskymi normami sa zavedie aj certifikačný program, akceptovaný humanitárnymi organizáciami.

Od roku 2014 do roku 2020 absolvuje prostredníctvom programu odbornú prípravu približne 10 000 občanov EÚ. Ďalších 10 000 ľudí podporí dobrovoľníkov s úlohami, ktoré je možné vykonať ja na domácom počítači.

Dobrovoľníci musia mať viac ako 18 rokov, musia byť občanmi EÚ alebo osobami s dlhodobým pobytom v EÚ alebo iných zúčastnených krajinách Európy.

Môže ísť o osoby, ktoré len získavajú skúsenosti, osoby s praxou alebo skúsených špecialistov na dôchodku. Odborná príprava a realizácia bude závisieť od ich predošlých skúseností.

EÚ taktiež poskytne školenie 7 000 miestnym pracovníkom a dobrovoľníkom v rozvojových krajinách.

EÚ vydá osvedčenie organizáciám, ktoré budú uplatňovať európske normy pre riadenie dobrovoľníkov. Organizácie by mali identifikovať vhodné projekty a žiadať o granty na rozmiestňovanie európskych dobrovoľníkov.

Testovanie v teréne

Komisia pripravuje zriadenie dobrovoľníckych zborov už od roku 2011 prostredníctvom pilotných projektov Englishfrançais , ktoré financuje GR pre humanitárnu pomoc a civilnú ochranu (GR ECHO). Túto myšlienku podporuje široká verejnosť English .

V rámci projektu sa preskúmali rôzne spôsoby, ako by zbory mohli čo najlepšie využívať dobrovoľníkov na prácu v teréne.

V súčasnosti pracujú vyškolení európski dobrovoľníci vo viac ako 30 krajinách. Jednou z nich je Aine Lynch English , ktorá pracuje v Kurgan-teppe v Tadžikistane ako učiteľka organizácie „Save the Children UK English “. Ďalšou dobrovoľníčkou je Olivia Defrene Englishfrançais , ktorá pracuje v tichomorskom Vanuatu v rámci francúzskeho Červeného kríža English .

V druhej fáze pilotných projektov sa v tomto roku začali školenia dobrovoľníkov.

Viac o európskych dobrovoľníckych zboroch Englishfrançais

Podeľte sa o svoje názory na dobrovoľnícke zbory English

Viac o humanitárnej pomoci EÚ Englishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy