Ścieżka nawigacji

Ułatwić Europejczykom pomoc innym - 24/09/2012

Program UE umożliwi prowadzenie szkoleń dla wolontariuszy uczestniczących w projektach pomocy humanitarnej na całym świecie i opracowanie odpowiednich norm.

Tysiące Europejczyków już pracują za granicą jako wolontariusze niosący pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i kryzysów. Jednak znacznie więcej osób chciałoby się włączyć w te działania, gdyby miało taką możliwość.

Komisja proponuje rozwiązanie English : utworzenie ochotniczego korpusu pomocy humanitarnej UE, dzięki któremu Europejczycy będą mogli nieść pomoc tam, gdzie jest ona najpilniej potrzebna. Program umożliwi praktyczne szkolenie wolontariuszy, a także pozwoli ustalić normy w zakresie kierowania wolontariuszami, które będą dostosowane do potrzeb organizacji humanitarnych.

Dzięki odpowiednio wyszkolonym wolontariuszom zwiększy się skuteczność pomocy humanitarnej UE. Wraz z europejskimi normami opracowany zostanie mechanizm certyfikacji, który będzie uznawany przez organizacje pomocy humanitarnej.

W ramach zaproponowanego programu w latach 2014-2020 można będzie wyszkolić 10 tys. Europejczyków. Kolejne 10 tys. mogłoby pomagać już oddelegowanym wolontariuszom przy zadaniach, które można wykonywać z domu, używając komputera.

Wolontariusze muszą mieć ukończone 18 lat i być obywatelami UE lub osobami od dłuższego czasu zamieszkującymi na terenie Unii lub innych europejskich krajów uczestniczących w programie.

Kandydatami na wolontariuszy będą osoby, które chciałyby zdobyć doświadczenie w dziedzinie pomocy humanitarnej. Mogą to być również eksperci i emerytowani pracownicy posiadający wiedzę specjalistyczną. Od poziomu ich doświadczenia zależeć będzie rodzaj szkolenia i przygotowania do zadań.

UE zapewni także szkolenia dla 7 tys. pracowników lokalnych i wolontariuszy w krajach rozwijających się.

UE będzie też certyfikować organizacje, które przestrzegają europejskich norm w zakresie kierowania wolontariuszami. Organizacje te z kolei będą określać odpowiednie projekty humanitarne i ubiegać się o unijne dotacje na oddelegowanie do ich realizacji wolontariuszy UE.

Praktyczne testy w terenie

Od 2011 r. Komisja przygotowuje podstawy dla tego działania za pośrednictwem pilotażowych projektów Englishfrançais finansowanych ze środków jej Biura Pomocy Humanitarnej (ECHO). Pomysł ten zyskał szerokie poparcie społeczeństwa English .

W ramach tego projektu wykorzystane zostały różne możliwości niesienia przez wolontariuszy pomocy, tak aby była ona optymalna.

Obecnie wyszkoleni europejscy wolontariusze pracują w ponad 30 krajach. Jednym z nich jest Aine Lynch English , która pracuje w mieście Kurgan-Teppe (Tadżykistan) jako pedagog z ramienia organizacji Save the Children UK English . Natomiast Olivia Defrene Englishfrançais – wolontariuszka Francuskiego Czerwonego Krzyża English – pracuje w państwie Vanuatu na Pacyfiku.

W tym roku rozpoczęto drugą rundę pilotażowych projektów w zakresie szkolenia wolontariuszy.

Więcej na temat europejskiego korpusu pomocy Englishfrançais

Podziel się z nami swoją opinią o korpusie pomocy English

Więcej na temat pomocy humanitarnej Englishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki