Navigačný riadok

Stabilita a rast sú naďalej prioritou pre štáty G8 – Grécko má ostať v eurozóne - 23/05/2012

Logo samitu G8 – visiaca tabuľka s textom Camp David a pod ňou zavesený nápis G8, 2012 © G8

Lídri G8 na stretnutí v Camp Davide podporili dvojúrovňový prístup stability a rastu s cieľom naštartovať oživenie globálneho hospodárstva a tvorbu pracovných miest – 18. a 19. máj.

Lídri G8 sa počas otvorenej diskusie v Camp Davide dohodli na podpore oživenia hospodárstva a na obnovení dôvery prostredníctvom konsolidácie verejných financií a simultánneho prijatia opatrení na podporu rastu.

Takisto prijali spoločné vyhlásenie, že silná a súdržná eurozóna je dôležitá pre globálnu stabilitu a oživenie. Vzali na vedomie úsilie EÚ na obnovu rastu a vyjadrili pevné želanie zachovať euro v Grécku, ktoré však musí plniť dohodnuté záväzky.

EÚ na samite reprezentovali predseda Komisie José Manuel Barroso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

„V otázke Grécka je dôležité, že sme spoločne s našimi partnermi z G8 opätovne potvrdili naše pevné želanie zachovať Grécko v eurozóne, pri rešpektovaní dohodnutých záväzkov,“ uviedli vo svojom spoločnom vyhlásení English .

Čelní predstavitelia štátov G8 sa dohodli aj na spoločnom postupe v prípade výpadkov dodávok ropy, aby sa predišlo otrasom celosvetového hospodárstva.

Medzi ďalšie významné závery z ostatných prioritných oblastí diskusií dvojdňového stretnutia patria:

  • nová Aliancia na zvýšenie potravinovej bezpečnosti a bezpečnosti v oblasti výživy English (New Alliance for Food Security and Nutrition), ktorú predstavili na samite G8 a ktorá združuje darcov, partnerské krajiny a súkromné subjekty v záujme cieľa, ktorým je vymaniť spod hranice chudoby 50 miliónov osôb počas nadchádzajúcich 10 rokov;
  • obnovenie záväzku voči partnerstvu z Deauville English s arabskými krajinami, prostredníctvom ktorého skupina G8 spolupracuje s krajinami južného Stredomoria na podpore hospodárskych reforiem, demokratizácie vlád, obchodu a investícií;
  • dohoda o pripojení sa ku Koalícii pre klímu a čisté ovzdušie na redukciu látok znečisťujúcich klímu s krátkou životnosťou (Climate and Clean Air Coalition to Reduce Short-lived Climate Pollutants) a silná podpora prijatia nástroja v oblasti klímy právne záväzného pre všetky strany do roku 2015.

Lídri G8 vyzvali sýrsku vládu a opozičné sily, aby dodržiavali spoločný mierový plán OSN a Ligy arabských štátov a umožnili tak krajine prechod k demokracii.

Skupina G8 je neformálne združenie krajín s rozvinutými hospodárstvami, ktoré sa stretávajú raz do roka, aby diskutovali o spoločných svetových problémoch. Na stretnutí skupiny G8 sa okrem Francúzska, Talianska, Nemecka a Spojeného kráľovstva zúčastňuje aj EÚ.

Všetky krajiny G8 sú takisto členmi skupiny G20, ktorej zasadnutie sa uskutoční budúci mesiac v mexickom meste Los Cabos.

Prečítajte si úplne znenie vyhlásenia z Camp Davidu English

Viac o účasti EÚ na samitoch G8 DeutschEnglishfrançaisportuguês

Samit G8 v roku 2012 English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy