Ścieżka nawigacji

Grupa G8 za stabilnością i wzrostem gospodarczym i pozostaniem Grecji w strefie euro - 23/05/2012

Logo szczytu G8 – wiszący okrągły znak z napisem „Camp David, G8, 2012” © G8

Uczestnicy szczytu G8, który odbywał się od 18 do 19 maja w Camp David, zobowiązali się do współpracy na rzecz ożywienia światowej gospodarki i zwiększenia zatrudnienia.

W ramach szczerych dyskusji w Camp David wszyscy przywódcy krajów należących do G8 poparli działania zmierzające do ożywienia gospodarki i budowania zaufania poprzez wprowadzenie ładu w finansach publicznych i zastosowanie środków pobudzających wzrost gospodarczy.

Uczestnicy szczytu oświadczyli, że silna i spójna strefa euro ma istotne znaczenie dla odbudowy i stabilności gospodarczej na całym świecie. Poza tym poparli wysiłki UE na rzecz przywrócenia wzrostu gospodarczego i zdecydowanie opowiedzieli się za pozostaniem Grecji w strefie euro, a także za egzekwowaniem złożonych przez nią zobowiązań.

Podczas tego spotkania UE reprezentowali przewodniczący Komisji José Manuel Barroso oraz przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

„Jeśli chodzi o Grecję, ważne jest, że razem z naszymi partnerami z grupy G8 potwierdziliśmy nasze zainteresowanie tym, aby Grecja pozostała w strefie euro i wywiązała się jednocześnie z podjętych zobowiązań”, powiedziano we wspólnej deklaracji English .

Zapowiedziano również podjęcie skoordynowanych działań na wypadek przyszłych zakłóceń w dostawach ropy naftowej, aby zapobiec wstrząsom dla gospodarki światowej.

Najważniejsze wyniki pozostałych dyskusji prowadzonych podczas tego dwudniowego spotkania to:

  • nowy sojusz na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego i wyżywienia English zapoczątkowany w przeddzień szczytu G8. W ramach tej inicjatywy ofiarodawcy, kraje partnerskie i sektor prywatny podejmują wspólny wysiłek w celu wydźwignięcia z ubóstwa 50 milionów ludzi w ciągu najbliższych dziesięciu lat.
  • Ponowienie zobowiązania na rzecz partnerstwa z Deauville English z krajami arabskimi, w ramach którego członkowie grupy G8 współpracują z krajami z południowego regionu Morza Śródziemnego, aby wspierać reformy polityczne i gospodarcze, przejrzystość i otwartość rządów oraz rozwój handlu i inwestycji.
  • Porozumienie w sprawie przystąpienia do koalicji mającej na celu ograniczanie ilość krótkotrwałych zanieczyszczeń w powietrzu i wyraźne poparcie dla przyjęcia instrumentu ukierunkowanego na działania w celu ochrony klimatu. Instrument ten ma stać się do 2015 r. prawnie wiążący dla wszystkich zaangażowanych stron.

Ponadto przywódcy grupy G8 wezwali rząd Syrii i siły opozycji do przestrzegania założeń wspólnego planu pokojowego ONZ i Ligi Arabskiej, tak aby kraj ten mógł wejść na drogę demokratycznych przemian.

Forum G8 jest nieformalną grupą, do której należą najbardziej rozwinięte gospodarczo państwa świata. Ich przywódcy spotykają się co roku, aby omawiać zagadnienia wagi światowej. Wśród członków grupy G8 są UE, a także jej cztery kraje: Francja, Włochy, Niemcy i Wielka Brytania.

Wszystkie kraje-uczestnicy grupy G8 są również członkami grupy G20. Następny szczyt grupy G20 odbędzie się w przyszłym miesiącu w meksykańskim Los Cabos.

Pełen tekst deklaracji z Camp David English

Więcej na temat udziału UE w szczycie G8 DeutschEnglishfrançaisportuguês

Szczyt G8 w 2012 r. English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki