Cesta

Skupina G8 podporuje setrvání Řecka v eurozóně - 23/05/2012

Logo summitu G8 – zavěšená cedule s nápisem „Camp David, G8, 2012“ © G8

Představitelé států skupiny G8 se shodli na tom, že dosáhnout hospodářského oživení a zvýšení zaměstnanosti je možné sledováním dvou linií: zajištěním stability a podporou růstu. Vrcholná schůzka se konala ve dnech 18. a 19. května v americkém Camp Davidu.

Představitelé osmi největších ekonomik světa se během velmi otevřených diskuzí v Camp Davidu dohodli, že zotavení ekonomiky a obnovení důvěry podpoří nejen tím, že dají do pořádku stav veřejných financí, ale také přijetím opatření na stimulaci růstu.

Rovněž vyjádřili své přesvědčení, že silná a soudržná eurozóna je pro celosvětovou stabilitu a hospodářské oživení velmi důležitá. Ocenili úsilí Evropské unie o obnovení růstu a vyslovili se pro setrvání Řecka v eurozóně za podmínky, že bude plnit své závazky.

Unii na summitu reprezentovali předseda Komise José Manuel Barroso a předseda Evropské rady Herman Van Rompuy.

Ve svém společném prohlášení English uvedli: „V otázce Řecka je důležité, že jsme se s partnerskými zeměmi skupiny G8 utvrdili v názoru, že by Řecko mělo zůstat v eurozóně a respektovat dohodnuté závazky.“

Představitelé skupiny G8 se též dohodli, že v případě přerušení dodávek ropy budou postupovat společně, aby zabránili otřesům ve světové ekonomice.

Mezi důležité závěry dalších prioritních témat, které byly na programu dvoudenního jednání, dále patří:

  • Nové spojenectví pro výživu a zajišťování potravin (New Alliance for Food Security and Nutrition) English , jehož činnost byla zahájena v předvečer summitu G8. V jeho rámci se partnerské země, dárci a soukromý sektor zavázali, že během příštích deseti let pomohou 50 milionům lidem vymanit se z chudoby.
  • Obnovení závazku k Deauvillskému partnerství English s arabskými zeměmi, v jehož rámci spolupracují země G8 se svými partnery z jižního Středomoří v otázce ekonomických reforem, otevřeného způsobu vládnutí, obchodu a investic.
  • Dohoda připojit se ke klimatické koalici (Climate and Clean Air Coalition to Reduce Short-lived Climate Pollutants) a důsledně podporovat přijetí nástrojů v oblasti klimatu, které by byly právně závazné pro všechny od roku 2015.

Představitelé G8 vyzvali syrskou vládu a opoziční síly, aby splnily podmínky mírového plánu OSN a Ligy arabských států, a umožnily tak zahájit v Sýrii demokratické procesy.

Skupina G8 je neformálním sdružením rozvinutých ekonomik. Schází se jednou za rok a jedná o světových otázkách, které jsou pro zúčastněné země významné. Na jednáních se podílí EU a jednotlivě také některé členské státy EU (Francie, Itálie, Německo a Spojené království).

Všechny státy skupiny G8 jsou rovněž členy G20. Vrcholná schůzka skupiny G20 se bude konat v červnu v mexickém Los Cabos.

Více informací naleznete v nezkráceném prohlášení z Camp Davidu English

Další informace o aktivitách EU v rámci G8 DeutschEnglishfrançaisportuguês

Summit G8 2012 English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy