Ścieżka nawigacji

20. rocznica działalności UE w dziedzinie pomocy humanitarnej - 12/04/2012

Od 20 lat państwa członkowskie skuteczniej koordynują swoje działania, dzięki czemu pomoc może szybciej docierać do ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów na całym świecie.

Biuro Komisji ds. pomocy humanitarnej i ochrony ludności od 1992 r. niesie pomoc potrzebującym – nie inaczej było w przypadku klęski głodu w Somalii, w obozach dla uchodźców w byłej Jugosławii, podczas trzęsienia ziemi w Peru czy powodzi w Bangladeszu.

Urząd ustanowiono z myślą o lepszej koordynacji działań UE w przypadku sytuacji kryzysowych na świecie, ponieważ w następstwie serii tego rodzaju wydarzeń, jakie miały miejsce w roku 1991 r., okazało się, że Unia musi reagować w sposób bardziej skoordynowany.

Od tamtej pory ECHO ciągle usprawnia zdolność reagowania Unii na sytuacje kryzysowe, aby udzielać pomocy jak najszybciej i chronić ludzkie życie. Na przykład od 2001 roku 3 mln euro na pomoc natychmiastową w sytuacjach wyjątkowych zostało dostarczonych w ciągu 48 godzin.

W 2010 roku zakres kompetencji ECHO został poszerzony o ochronę ludności Englishfrançais krajów UE dotkniętych poważnymi katastrofami.

W zeszłym roku rozpoczęto fazę pilotażową projektu Europejskiego Ochotniczego Korpusu Pomocy Humanitarnej Englishfrançais , w ramach którego zwykli obywatele mogą bezpośrednio angażować się w operacje pomocowe.

Działaniom tym towarzyszył ponadtrzykrotny wzrost kwoty pomocy humanitarnej udzielonej przez UE, a roczny budżet na ten cel w ubiegłym roku sięgał miliarda euro.

Wspomniany wzrost odzwierciedla rosnącą częstotliwość występowania klęsk żywiołowych na całym świecie. Ale pokazuje również, że zaangażowanie UE na rzecz potrzebujących nie słabnie – jak wskazują wyniki przeprowadzonego niedawno badania ankietowego English 80 proc. Europejczyków twierdzi, że Unia powinna robić coraz więcej w tej dziedzinie.

UE największym darczyńcą świata

ECHO przekazuje unijną pomoc kryzysową za pośrednictwem około 200 organizacji humanitarnych – w tym z agencji ONZ i organizacji pozarządowych.

Wsparcie obejmuje pomoc natychmiastową (leczenie, dostawy żywności i wody pitnej) oraz pomoc długoterminową dla osób przebywających w obozach dla uchodźców (usługi sanitarne czy organizacja szkół).

W 2011 r. dzięki projektom finansowanym przez UE udało się udzielić pomocy około 160 tys. niedożywionych dzieci w krajach Sahelu, a także ofiarom sytuacji kryzysowych na Haiti, w Libii, Japonii, Jemenie i Somalii.

UE jest największym dostawcą pomocy humanitarnej na świecie. Wraz ze swoimi państwami członkowskimi zapewnia ponad połowę całej oficjalnej pomocy w skali światowej.

Więcej na temat pomocy humanitarnej i ochrony ludności Englishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki