Navigačný riadok

Podpora pre ženy v rozvojových krajinách - 08/03/2012

Logo s nápisom Medzinárodný deň žien © EÚ

Medzinárodný deň žien 2012 vyzdvihuje významnú úlohu žien pri boji s hladom a chudobou vo vidieckych spoločenstvách. EÚ prispieva k zlepšeniu postavenia žien a k posilneniu ich úlohy v miestnych spoločenstvách.

EÚ presadzuje rovnosť medzi ženami a mužmi v Únii aj za jej hranicami.

Zabezpečenie rovnakých politických, občianskych, hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv žien nie je len otázkou spravodlivosti, ale aj nevyhnutným predpokladom vyššieho hospodárskeho rastu a znižovania chudoby v rozvojových krajinách.

Z tohto dôvodu je rovnosť medzi ženami a mužmi jedným z miléniových rozvojových cieľov Englishespañolfrançais OSN na pomoc najchudobnejším obyvateľom našej planéty, ktoré podporuje aj EÚ.

Únia ako druhý najväčší darca pomoci v každom z financovaných projektov demonštruje svoje hodnoty a záväzok voči rovnosti žien a mužov vo všetkých vrstvách spoločnosti.

V Mexiku Únia pomohla vláde s reformou súdneho systému krajiny vrátane posilnenia právnych predpisov na boj proti násiliu na ženách.

V Indii EÚ podporila program na podporu kvalitného vzdelávania pre všetky deti od 6 do 14 rokov. Vďaka tomuto programu môžu dievčatá z marginalizovaných spoločenstiev navštevovať bezplatné internátne školy.

Boj proti mrzačeniu pohlavných orgánov

Podpora EÚ pomohla zachrániť tisícky dievčat po celom svete pred zmrzačením pohlavných orgánov. Každoročne sa stanú obeťou mrzačenia takmer 3 milióny žien a dievčat.

EÚ a Detský fond OSN (UNICEF) spolupracujú na zmene spoločenských návykov prostredníctvom diskusií a vzdelávania ľudí vo vidieckych spoločenstvách v Egypte, Eritrei, Etiópii, Senegale a Sudáne.

Výsledkom spoločného programu English (en) français (fr) je, že stovky miestnych spoločenstiev oznámili ukončenie tejto praxe. Senegal by sa čoskoro mohol stať prvou krajinou na svete, ktorá tento rituál zakáže.

EÚ a UNICEF takisto spolufinancujú program na upustenie od sobášov detí v Indii, kde sú zakázané. V chudobnejších regiónoch porušujú mnohé rodiny zákon v dôsledku enormného sociálneho a ekonomického tlaku.

Bablu, ktorá žije v malej dedinke v indickom štáte Radžastan, mala 13 rokov, keď pod tlakom miestneho spoločenstva súhlasila jej rodina so sobášom.

Spoločný program EÚ a UNICEF pomohol presvedčiť Bablinho otca, že je v záujme jeho rodiny, aby ju namiesto sobáša nechal pokračovať v štúdiu.

„Nechcela som sa vydávať,“ hovorí Bablu. „Bála som sa, že sa mi zrúti celý život.“

Viac o aspekte rodovej rovnosti v rozvojovej pomoci EÚ English (en) français (fr)

EÚ a miléniové rozvojové ciele English (en) español (es) français (fr)

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy