Navigačný riadok

EÚ a Čína posilňujú väzby - 16/02/2012

Dve svetové mocnosti prehĺbili svoje partnerstvo počas 14. samitu EÚ – Čína.

Na samite, ktorý sa konal 14. februára v Pekingu, sa stretli predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a čínsky premiér Wen Ťia-pao.

„Partnerstvo EÚ a Číny patrí medzi najdôležitejšie na svete“, podčiarkol predseda Barroso a pripomenul nevyhnutnosť tohto partnerstva pre „globálnu stabilitu a prosperitu“.

Pevné obchodné partnerstvo

EÚ je najvýznamnejším obchodným partnerom Číny a Čína je najväčším importérom výrobkov do EÚ. Obchodná výmena medzi EÚ a Čínou v objeme miliardy eur denne je hnacím motorom zamestnanosti, rastu a inovácie.

Na podporu rozvoja vzťahov medzi čínskymi a európskymi podnikateľmi je potrebné urýchlene dokončiť rokovania o dohode EÚ a Číny o investíciách. Únia sa zasadzuje o to, aby táto dohoda podporovala otvorenie čínskeho trhu.

Udržateľná urbanizácia

Počas samitu bolo predstavené nové partnerstvo v oblasti rozvoja miest. Prvé fórum, ktoré sa uskutoční tento rok, bude priestorom na stretnutie a diskusie európskych a čínskych starostov a primátorov o otázkach energetiky, kvality ovzdušia a vody, odpadového hospodárstva a integrácie migrantov v mestách.

Znásobenie kultúrnych výmenných pobytov

EÚ sa počas jedného z posledných európskych rokov zamerala na dialóg s Čínou s cieľom podporiť kultúrnu výmenu a kontakty európskych a čínskych občanov.

Rovnaký cieľ má nová iniciatíva nazvaná Dialóg medzi ľuďmi, ktorá začala pri príležitosti samitu. Súčasťou tohto dialógu zameraného hlavne na oblasť vzdelávania a kultúry je napríklad vytvorenie rady pre vyššie vzdelávanie na úrovni EÚ – Čína či výmeny študentov a pedagógov.

Globálne výzvy

EÚ a Čína sa dohodli na prehĺbení spolupráce v medzinárodných otázkach, ako sú iránsky jadrový program a situácia v Sýrii a v Barme/Mjanmarsku.

Dve veľmoci sa takisto dohodli na posilnení vzájomnej spolupráce v rámci skupiny G20 na koordinovanom riešení problémov spoločných pre celé medzinárodné spoločenstvo, napr. zmeny klímy a počítačová kriminalita.

Samit EÚ – Čína zo 14. februára 2012 DeutschEnglishfrançaisportuguês

Vzťahy EÚ a Číny Englishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy