Ścieżka nawigacji

Bliższa współpraca z Chinami - 16/02/2012

Dwie potęgi zacieśniają więzi podczas 14. szczytu UE-Chiny.

W spotkaniu na szczycie, które odbyło się w Pekinie 14 lutego, wzięli udział: przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso oraz premier Chin Wen Jiabao.

„Partnerstwo UE-Chiny należy do najważniejszych na świecie” podkreślił przewodniczący Barroso, przypominając, jak duże znaczenie ma ono dla „stabilności i wzrostu gospodarczego w skali światowej”.

Solidna współpraca handlowa

Unia Europejska jest największym partnerem handlowym Chin, a Chiny są największym dostawcą towarów do UE. Wymiana handlowa między UE a Chinami — około miliarda euro dziennie — napędza zatrudnienie, wzrost gospodarczy i innowacje.

Aby wspierać kontakty między europejskimi i chińskimi przedsiębiorcami, należy szybko podjąć negocjacje w sprawie porozumienia między UE a Chinami w sprawie inwestycji. Unia nalega, by porozumienie to doprowadziło do otwarcia chińskiego rynku.

Urbanizacja zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju

Podczas szczytu dokonano też inauguracji partnerstwa w sprawie rozwoju miast. W tym roku burmistrzowie miast z UE i Chin spotkają się, aby dyskutować na temat energii, jakości powietrza i wody, gospodarki odpadami, transportu oraz integracji ludności napływowej w miastach.

Więcej osobistych kontaktów

Niedawno w UE miała miejsce inauguracja roku dialogu międzykulturowego z Chinami. Celem tego projektu jest wspieranie wymiany kulturalnej i kontaktów między Europejczykami a Chińczykami.

Taki sam cel przyświeca nowej inicjatywie dotyczącej bezpośredniego dialogu między ludźmi, którą również zapoczątkowano na szczycie. Głównymi tematami dialogu mają być edukacja i kultura. W jego ramach powstanie rada ds. szkolnictwa wyższego UE-Chiny, organizowane będą wymiany dla studentów i wykładowców.

Wyzwania międzynarodowe

UE i Chiny postanowiły pogłębić współpracę w kwestiach międzynarodowych, takich jak irański program nuklearny oraz sytuacja w Syrii i Birmie.

UE i Chiny chcą też zacieśnić współpracę w ramach G20, aby razem poszukiwać rozwiązań problemów dotyczących całej społeczności międzynarodowej, takich jak zmiany klimatu oraz cyberprzestępczość.

Szczyt UE-Chiny 14 lutego 2012 r. DeutschEnglishfrançaisportuguês

Stosunki UE z Chinami Englishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki