Cesta

EU dále prohlubuje vztahy s Čínou - 16/02/2012

V Pekingu se 14. února uskutečnila již 14. vrcholná schůzka představitelů dvou velmocí: EU a Číny.

Vrcholné schůzky konané v Pekingu 14. února se zúčastnil předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, předseda Evropské komise José Manuel Barroso a čínský premiér Wen Ťia-pao.

„Partnerství mezi Evropskou unií a Čínou je vůbec jedním z nejdůležitějších na světě,“ zdůraznil předseda Komise Barroso a připomněl jeho význam pro „celosvětovou stabilitu a prosperitu“.

Intenzivní obchodní spolupráce

Evropská unie je pro Čínu nejdůležitějším obchodním partnerem. Pro Čínu je zase evropský trh nejvýznamnějším odbytištěm výrobků. Vzájemný obchod dosahuje hodnoty 1 miliardy eur denně a významně stimuluje hospodářský růst, inovace i tvorbu pracovních míst.

K dalšímu rozvoji vztahů mezi čínskými a evropskými podnikateli by přispělo uzavření dohody mezi EU a Čínou o investicích. EU zdůraznila, že tato dohoda by napomohla otevření čínského trhu.

Udržitelný rozvoj měst

Na summitu se podařilo zřídit nové partnerství na podporu udržitelného rozvoje měst. V jeho rámci se letos uskuteční fórum, na němž se setkají starostové evropských a čínských měst a budou diskutovat o energetice, kvalitě ovzduší a vodních zdrojů, nakládání s odpady, mobilitě a integrace migrantů ve městech.

Interkulturní dialog

Evropská unie nedávno vyhlásila rok interkulturního dialogu s Čínou, jehož cílem je podporovat vzájemnou kulturní výměnu a obecně motivovat evropské občany, aby se zajímali o čínskou kulturu, a naopak.

Součástí těchto snah je i nová iniciativa „Dialog mezi lidmi“, který by se měl rozvíjet nejen na poli kulturním, ale i v oblasti vzdělávání. K související projektům patří například vytvoření evropsko-čínské rady pro vyšší vzdělávání či výměnné pobyty studentů a učitelů.

Mezinárodní problematika

Evropská unie a Čína se dohodly, že budou prohlubovat vzájemnou spolupráci v mezinárodních otázkách, jako je například zaujetí postoje k íránskému jadernému programu či řešení situace v Sýrii nebo Barmě/Myanmaru.

Obě mocnosti se rovněž rozhodly i nadále spolupracovat v rámci skupiny G-20 při řešení globálních problémů, k nimž patří změna klimatu či kyberkriminalita.

Summit EU-Čína (14. února 2012) DeutschEnglishfrançaisportuguês

Vztahy EU a Číny Englishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy