Navigačný riadok

India a EÚ na ceste k dohode o voľnom obchode - 13/02/2012

EÚ a India dosiahli na samite pokrok v rokovaniach o hospodárskej spolupráci a dohode o voľnom obchode a dohodli sa na budúcej spolupráci v oblasti energetiky a výskumu.

EÚ a India sa na samite v Dillí 10. februára dohodli na zintenzívnení spolupráce v oblasti obchodu, energetiky a výskumu.

Úniu na stretnutí zastupoval predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a predseda Komisie José Manuel Barroso.

Obchodná spolupráca

EÚ a India očakávajú, že sa rokovania o dohode o voľnom obchode, ktorej cieľom je podporiť obchod s tovarom a službami, ukončia na jeseň tohto roku.

„Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Indiou bude najväčšou samostatnou obchodnou dohodou na svete, ktorá prinesie úžitok pre 1,7 miliardy ľudí,“ povedal predseda Barroso. „Prinesie nové príležitosti pre indické, ako aj európske spoločnosti a bude kľúčovou hybnou silou udržateľného rastu, zamestnanosti a inovácie v Indii a Európe.“

EÚ je najväčším obchodným partnerom Indie a objem vzájomného obchodu (tovar a služby) predstavoval v roku 2010 približne 86 miliárd EUR. Bilaterálny obchod s tovarom vzrástol v rokoch 2010 až 2011 o 20 %.

India sa od roku 2002 vyšplhala v rebríčku hlavných obchodných partnerov EÚ z pätnásteho miesta na ôsme. V roku 2010 EÚ vyviezla do Indie tovar v hodnote takmer 35 miliárd EUR a hodnota tovaru dovezeného z Indie dosiahla 33 miliárd EUR.

Energetika a zmena klímy

Predstavitelia oboch strán sa na samite zaviazali, že budú spolupracovať na zlepšení energetickej bezpečnosti a efektívnosti. EÚ zintenzívni svoju spoluprácu s Indiou s cieľom rozvíjať nízkouhlíkové zdroje energie, a to predovšetkým z obnoviteľných zdrojov.

Výskum a inovácia

Minulý rok India, Európska komisia a členské štáty EÚ odštartovali pilotný výskumný program v oblasti vodných a biologických zdrojov.

Na samite prijali stratégiu, ktorej cieľom je určiť ďalšie oblasti spolupráce v oblasti výskumu (energetika, zdravie, informačné a komunikačné technológie). EÚ a India posilnia vzájomné väzby prostredníctvom väčšieho počtu výmen medzi univerzitami a podnikmi.

Bezpečnosť

Obe strany identifikovali spôsoby posilnenia spolupráce v boji proti terorizmu, pirátstvu pri pobreží Somálska a počítačovej kriminalite.

Lídri diskutovali aj o tom, ako by India mohla prispieť k tomu, aby Irán obnovil medzinárodné rokovania o svojom jadrovom programe.

Viac o samite EÚ – India 10. februára 2012 DeutschEnglishfrançaisportuguês

Viac o vzťahoch EÚ s Indiou Englishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy