Ścieżka nawigacji

Indie i UE – bliżej porozumienia o wolnym handlu - 13/02/2012

UE i Indie kontynuują negocjacje w sprawie współpracy gospodarczej i przyszłego porozumienia o wolnym handlu i porozumiewają się co do dalszej współpracy w dziedzinie energii i badań.

10 lutego podczas spotkania w New Delhi UE i Indie zrobiły kolejny krok na drodze do zacieśnienia współpracy w dziedzinie handlu, energii i badań.

Na spotkaniu Unię reprezentowali przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso.

Współpraca handlowa

UE i Indie spodziewają się, że jesienią uda im się zakończyć negocjacje w sprawie porozumienia o wolnym handlu, które ma dawać impuls do wymiany handlowej towarów i usług.

„Umowa o wolnym handlu zawarta między UE a Indiami, będzie największą tego typu umową handlową na świecie. Skorzysta na niej 1,7 miliarda ludzi”, powiedział przewodniczący José Manuel Barroso. „Wraz z nią przed hinduskimi i europejskimi przedsiębiorstwami otworzą się nowe możliwości działania. Umowa ta będzie stymulować trwały wzrost gospodarczy, a także przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy i do rozwoju innowacji w Indiach i Europie.”

UE jest największym partnerem handlowym Indii – wartość obrotów towarowych i usługowych wyniosła ok. 86 mld euro w 2010 r. Poziom wzajemnej wymiany towarowej wzrósł o 20 proc. w latach 2010–2011.

Indie umocniły swoją pozycję na liście głównych partnerów handlowych UE, przesuwając się z 15. miejsca (w 2002 r.) na 8. W 2010 r. UE wyeksportowała do Indii towary warte blisko 35 mld euro. Natomiast wartość importu towarów wyniosła w tym samym okresie 33 mld euro.

Energia i zmiana klimatu

Podczas spotkania liderzy obu stron zobowiązali się do współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa energetycznego i efektywności energetycznej. UE chce wzmocnić współpracę z Indiami na rzecz rozwoju niskoemisyjnych źródeł energii, zwłaszcza energii odnawialnej.

Badania naukowe i innowacje

W ubiegłym roku Indie, Komisja i kraje UE uruchomiły pilotażowy program badawczy dotyczący wody i zasobów biologicznych.

Na szczycie w New Delhi przyjęto strategię mającą na celu ustalenie dodatkowych obszarów współpracy badawczej, np. dotyczącej energii, technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz ochrony zdrowia. UE i Indie zacieśnią również współpracę naukową poprzez szerszą współpracę w ramach programów wymiany między uczelniami i przedsiębiorstwami.

Bezpieczeństwo

Obie strony określiły sposoby zwiększenia współpracy w walce z terroryzmem, piractwem u wybrzeży Somalii i cyberprzestępczością.

Zastanawiano się także nad tym, jak Indie mogłyby pomóc ponownie zaangażować Iran w międzynarodowe negocjacje dotyczące jego programu nuklearnego.

Więcej o szczycie UE-Indie – 10 lutego 2012 r. DeutschEnglishfrançaisportuguês

Więcej o stosunkach UE z Indiami Englishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki