Cesta

EU a Indie směřují k paktu o volném obchodu - 13/02/2012

EU a Indie úspěšně pokračují v jednáních o hospodářské spolupráci a budoucím paktu o volném obchodu. Budou rovněž spolupracovat v oblasti energetiky a výzkumu.

Na zasedání konaném 10. února v Novém Dillí stvrdili představitelé EU a Indie posílení spolupráce v oblasti obchodu, energetiky a výzkumu.

Evropskou unii zastupovali předseda Evropské rady Herman Van Rompuy a předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Obchodní spolupráce

Patrně na podzim tohoto roku budou dokončena jednání, jejichž výsledkem má být pakt o volném obchodu. Tak bude posílen vzájemný obchod se zbožím a službami.

„Dohoda o volném obchodu mezi EU a Indií bude největší světovou obchodní dohodou, prospěch z ní bude mít 1,7 miliardy lidí,“ uvedl předseda Komise Barroso. „Otevře nové příležitosti pro podnikatele v Indii i v Evropě. Pro obě země bude klíčovou hybnou silou udržitelného růstu, tvorby pracovních míst a inovací.“

EU je největším obchodním partnerem Indie. Hodnota obchodu se zbožím a službami v roce 2010 dosáhla přibližně 86 miliard eur. Vzájemný obchod se zbožím stoupl v období 2010 až 2011 o 20 %.

V žebříčku hlavních obchodních partnerů EU postoupila Indie od roku 2002 z 15. na 8. místo. V roce 2010 Unie vyvezla do Indie zboží v ceně téměř 35 miliard eur a hodnota indického dovozu činila 33 miliard.

Energetika a změna klimatu

Představitelé obou stran na zasedání potvrdili, že chtějí spolupracovat na zvyšování spolehlivosti dodávek energie, na energetické účinnosti a bezpečnosti. Obě země zintenzívní spolupráci zaměřenou na širší využití nízkouhlíkových zdrojů energie a zejména obnovitelných zdrojů.

Výzkum a inovace

Vloni zahájila Indie spolu se zeměmi EU pilotní výzkumný program, jehož předmětem jsou vodní a biologické zdroje.

Na zasedání zúčastněné strany přijaly strategii, na jejímž základě budou vytipovány další oblasti spolupráce. Má se jednat například o energetiku, ochranu zdraví a informační a komunikační technologie. Upevňování výzkumných vazeb bude také probíhat formou výměnných programů mezi univerzitami a průmyslovými subjekty.

Bezpečnost

Strany společně našly způsoby, jak lze zlepšit spolupráci v boji proti terorismu, pirátství u somálského pobřeží a počítačové trestné činností.

Vedoucí představitelé rovněž diskutovali o tom, jak by Indie mohla pomoci přimět Írán, aby se vrátil k mezinárodním jednáním o svém jaderném programu.

Další informace o summitu EU-Indie z 10. února 2012 DeutschEnglishfrançaisportuguês

Další informace o vztazích EU s Indií Englishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy