Navigačný riadok

Samit skupiny G8 - Stanovenie nových globálnych cieľov - 30/05/2011

Logo samitu G8 - Eiffelova veža s textom "G8 Francúzsko 2011" © G8

Blízky východ a severná Afrika, jadrová bezpečnosť a oživenie ekonomík - to boli hlavné témy samitu lídrov krajín G8, ktorý sa v dňoch 26. a 27. mája uskutočnil vo francúzskom Deauville.

EÚ na samite reprezentovali predseda Komisie José Manuel Barroso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

Na stretnutí sa ďalej diskutovalo o témach ako partnerstvo G8 a Afriky, životné prostredie, mier a bezpečnosť a prvýkrát aj o socio-ekonomickom vplyve internetu.

Zástupcovia EÚ prišli do Deauville s jasne stanovenými prioritami, pričom partnerské krajiny G8 počas stretnutia jednoznačne potvrdili svoj záujem podporiť EÚ pri ich dosahovaní.

Podpora zavedenia demokratických systémov

V rámci nového "partnerstva z Deauville English " sa zástupcovia G8 dohodli na spolupráci s krajinami v oblasti južného Stredozemia, a to najmä v oblasti politických a sociálnych reforiem. EÚ okrem toho poskytne pomoc prostredníctvom Partnerstva pre demokraciu a spoločnú prosperitu DeutschEnglishfrançaisportuguês .

Krajiny G8 a multilaterálne banky pre rozvoj prisľúbili 20 miliárd USD v prospech demokratickej reformy a EÚ poskytne v rámci svojej obnovenej susedskej politiky DeutschEnglishfrançais dodatočných 1,24 miliárd EUR na granty v období 2011 až 2013.

Podpora bezpečnostných noriem v jadrovej energetike

Krajiny G8 podporili požiadavku EÚ na záťažové testovanie jadrových elektrární na celom svete ako súčasť revízie medzinárodných bezpečnostných noriem. Od júna bude tomuto testovaniu podrobených 143 jadrových elektrární v EÚ.

Prehlbovanie vzťahov s Afrikou

Historicky prvé spoločné vyhlásenie English o ľudských právach, demokratickej správe vecí verejných a udržateľnom rozvoji s africkými predstaviteľmi odráža snahu EÚ o partnerstvo, ktoré vychádza zo zásad vzájomnej zodpovednosti a transparentnosti. Komisia predloží v októbri návrhy právnych predpisov, na základe ktorých budú musieť spoločnosti zverejňovať informácie o svojich aktivitách v Afrike.

Podpora multilaterálneho obchodu a globálnej tvorby politiky

Partneri G8 podporili odhodlanie EÚ posilniť multilaterálny systém a liberalizovať voľný obchod v súlade s mandátom Svetovej obchodnej organizácie z Dauhy v roku 2001, ktorého cieľom je dohoda o spravodlivom globálnom obchode.

Skupina G8 bola založená v roku 1975 ako neformálna skupina rozvinutých ekonomík, ktorá sa stretáva raz do roka, aby diskutovala o svetových problémoch. Tohto stretnutia sa zúčastňuje EÚ, ako aj jej jednotlivé členské štáty - Francúzsko, Taliansko, Nemecko a Spojené kráľovstvo.

President Barroso’s speech English

Joint statement by European Council President Van Rompuy and European Commission President Barroso English

Viac o účasti EÚ na samitoch G8 DeutschEnglishfrançaisportuguês

Samit G8 z roku 2011 English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy