Ścieżka nawigacji

Ogólnoświatowe cele wyznaczone podczas szczytu G8 - 30/05/2011

Logo szczytu G8 - zarys wieży Eiffla i napis "G8 France 2011" © G8

Szczyt przywódców G8, który odbył się w Deauville, we Francji w dniach 26 i 27 maja, poświęcony był kwestiom takim jak sytuacja na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, bezpieczeństwo jądrowe i stan światowej gospodarki.

Na szczycie w Deauville Unię reprezentowali przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso oraz przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

W centrum uwagi grupy G8 znalazły się między innymi: współpraca z Afryką, środowisko naturalne, pokój i bezpieczeństwo oraz - po raz pierwszy - wpływ Internetu na sytuację społeczno-gospodarczą na świecie.

Delegacja UE przybyła do Francji z jasno określonymi priorytetami. Podczas dwudniowych rozmów przedstawiciele UE przekonali członków grupy G8 do podjęcia zobowiązań na poziomie dorównującym wysiłkom UE.

Wsparcie dla przemian demokratycznych

W ramach nowego partnerstwa z Deauville English członkowie G8 będą wspierać partnerów z południowego regionu Morza Śródziemnego, którzy podjęli się przeprowadzenia reform politycznych i gospodarczych. Jednocześnie UE będzie udzielać tym krajom pomocy w ramach partnerstwa na rzecz demokracji i wspólnego dobrobytu DeutschEnglishfrançaisportuguês .

Państwa G8 oraz wielostronne banki rozwoju zobowiązały się do udostępnienia na rzecz przemian demokratycznych 20 mld dolarów (w postaci gwarancji). Ze swej strony UE zaoferowała w ramach odnowionej polityki sąsiedztwa DeutschEnglishfrançais nowe środki finansowe na dotacje w wysokości dodatkowych 1,24 mld euro na okres do 2013 r.

Surowsze normy bezpieczeństwa w elektrowniach atomowych

Członkowie grupy G8 poparli wniosek UE o przeprowadzenie testów warunków skrajnych w elektrowniach atomowych w ramach przeglądu międzynarodowych norm bezpieczeństwa. W UE proces ten rozpocznie się już w czerwcu i obejmie wszystkie 143 elektrownie jądrowe znajdujące się na jej terytorium.

Ściślejsza współpraca z Afryką

Przyjęcie pierwszej w historii wspólnej deklaracji English dotyczącej praw człowieka, demokratycznych rządów oraz zrównoważonego rozwoju wraz z przywódcami państw Afryki stanowi wyraz zaangażowania UE w budowę stabilnego partnerstwa opartego na wzajemnej odpowiedzialności i przejrzystości. W październiku Komisja przedstawi propozycje aktów prawnych, na podstawie których przedsiębiorstwa zobowiązane będą do podania do wiadomości publicznej informacji na temat swojej działalności w Afryce.

Lepsza współpraca wielostronna i skuteczniejsza polityka światowa

Członkowie G8 zgodzili się z UE, że należy wzmocnić system współpracy wielostronnej i doprowadzić do pełnej liberalizacji handlu zgodnie z założeniami deklaracji dauhańskiej przyjętej w 2001 r. na forum Światowej Organizacji Handlu. Deklaracja ta wzywa do zapewnienia uczciwego handlu światowego.

Forum G8 istnieje od 1975 r. Jest to nieformalna grupa, w której skład wchodzą przywódcy najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata. Członkowie G8 spotykają się co roku, by omawiać zagadnienia wagi światowej. W szczytach grupy uczestniczą Francja, Włochy, Niemcy i Wielka Brytania, ale Unia Europejska wysyła również osobnych przedstawicieli.

President Barroso’s speech English

Joint statement by European Council President Van Rompuy and European Commission President Barroso English

Więcej na temat udziału UE w szczycie G8 DeutschEnglishfrançaisportuguês

Szczyt G8 - 2011 r. English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki