Cesta

Na summitu G8 byly stanoveny globální priority - 30/05/2011

Logo summitu G8 - Eiffelova věž a text "G8 Francie 2011" © G8

Na programu jednání vedoucích představitelů států G8, které se konalo 26. a 27. května ve francouzském Deauvillu, byly především Střední Východ a severní Afrika, jaderná bezpečnost a oživení ekonomiky.

Evropskou unii reprezentovali předseda Komise José Manuel Barroso a předseda Evropské rady Herman Van Rompuy.

Na summitu se rovněž jednalo o partnerství G8 a afrických zemí, ochraně životního prostředí, zachování míru a bezpečnosti a poprvé také o socioekonomickém dopadu internetu.

EU do Deauvillu přijela s jasnými prioritami. Své partnery se jí podařilo přesvědčit, aby se zapojili stejnou měrou.

Podpora přechodu k demokracii

Bylo uzavřeno nové, Deauvillské partnerství English , v jehož rámci budou země G8 spolupracovat se svými partnery z jižního Středomoří na realizaci politických a ekonomických reforem. EU vedle toho poskytne podporu prostřednictvím svého partnerství pro demokracii a sdílenou prosperitu DeutschEnglishfrançaisportuguês .

Na pomoc demokratickým reformám přislíbily země G8 a multilaterální rozvojové banky 20 miliard dolarů. EU přehodnocuje svou politiku sousedství DeutschEnglishfrançais a nabízí navíc 1,24 miliardy eur, které uvolní ve formě grantů v období 2011 až 2013.

Prosazení bezpečnostních norem v jaderné energetice

Země G8 podpořily výzvu EU k uskutečnění globálních zátěžových testů jaderných elektráren. Testy, které tvoří součást revize mezinárodních bezpečnostních norem v této oblasti, budou v EU probíhat ve všech 143 jaderných elektrárnách na jejím území již od června.

Prohloubení vztahů s Afrikou

Vůbec poprvé bylo přijato společné prohlášení English G8 a vedoucích představitelů afrických zemí o lidských právech, demokratické správě a udržitelném rozvoji, které je výrazem vůle EU po partnerství založeném na vzájemné odpovědnosti a transparentnosti. Komise v této souvislosti v říjnu předloží legislativní návrhy, podle nichž by podniky měly povinně informovat o svých aktivitách v afrických zemích.

Podpora multilateralismu a globální tvorby politiky

Partneři z G8 podpořili úsilí EU o posílení multilaterálního systému a liberalizaci volného obchodu v souladu s mandátem, který byl dán jednáním Světové obchodní organizace v roce 2001 v Dauhá a který vyzývá ke stanovení spravedlivých podmínek globálního obchodu.

Skupina G8 je neformálním sdružením rozvinutých ekonomik. Byla založena v roce 1975. Schází se jednou za rok a jedná o otázkách, které jsou významné jak pro zúčastněné země, tak z celosvětového hlediska. Na jednáních se podílí EU a jednotlivě také některé členské státy EU (Francie, Itálie, Německo a Spojené království).

President Barroso’s speech English

Joint statement by European Council President Van Rompuy and European Commission President Barroso English

Další informace o aktivitách EU v rámci G8 DeutschEnglishfrançaisportuguês

Summit G8 v roce 2011 English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy