Cesta

EU pomáhá obětem nášlapných min - 04/04/2011

Dvě děti, který byly zraněny nášlapnou minou © EU

Nášlapné miny každoročně zabijí 10 000 lidí. Další tisíce osob zmrzačí nebo připraví o jejich blízké. Velká část zabitých a zraněných jsou civilisté, mezi nimi i ženy a děti.

Navzdory mezinárodnímu úsilí zmírnit dopad používání nášlapných min ve světě se v přibližně 65 zemích stále tyto miny i jiná nevybuchlá munice vyskytují.

K mezinárodní kampani se také přidala Evropská unie a učinila v tomto směru politické i finanční závazky. Od vstupu Úmluvy o zákazu min (tzv. Ottawské úmluvy) v platnost v roce 1997 podporuje její cíle i EU.

V letech 2002 až 2009 přispěla Unie a její členské státy na tento účel 1,8 miliardy eur. Ve stejném období obdrželo 44 zemí z rozpočtu EU více než 300 milionů eur na snížení nebezpečí, které nášlapné miny představují, a na pomoc jejich obětem.

V současné době Unie podporuje takové projekty, jako jsou tyto:

  • V Angole je hlavním cílem obnovit minimální životní podmínky a zlepšit přístup do oblastí zamořených minami a další nevybuchlou municí.
  • V Bosně a Hercegovině se aktivity zaměřují na vyhledávání míst k odminování a financování vybavení pro národní středisko pro odstraňování min a výcviku jeho personálu.
  • Na Srí Lance se pomoc zaměřuje na programy odminovaní, které umožní návrat interně vysídlených osob.

Jinde ve světě EU pomáhá zvyšovat vzdělanost ohledně nebezpečí min a organizuje asistenční programy pro oběti.

I když se mnoho zemí spoléhá na tuto dlouhodobou pomoc, Unie může také jednat rychle během a po skončení konfliktu. Pomáhá s odminováním nebo poskytuje okamžitou pomoc obětem.

Boj proti používání min je součástí všech nástrojů EU pro vnější pomoc a rozhodujícím prvkem humanitární i rozvojové politiky. Země, kterým se dostává pomoci z EU, jsou žádány, aby z boje proti minám učinily svou prioritu, jež zajistí dlouhodobý dopad těchto programů.

Další informace o ukončení používání min English

4. duben - Mezinárodní den informovanosti o nebezpečí min a podpory jejich odstraňování Englishespañolfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy