Navigačný riadok

Koláž vlajky Japonska a EÚ © EU

EÚ rýchlo zareagovala na žiadosť Japonska o pomoc, ktoré zápasí s následkami zemetrasenia a cunami z 11. marca, ako aj s problémami v niektorých jadrových elektrárňach.

15. marca Japonsko požiadalo EÚ o pomoc s riešením začínajúcej humanitárnej krízy - tisícky ľudí potrebujú po zemetrasení a cunami na severovýchode krajiny neodkladnú lekársku starostlivosť, prístrešie a potraviny.

EÚ aktivovala svoj systém núdzovej reakcie English , ktorý pomáha koordinovať pomoc z 27 členských štátov na riešenie domácich alebo medzinárodných krízových situácií.

Viaceré členské štáty okamžite ponúkli Japonsku materiálnu pomoc (prikrývky, matrace, fľaše s pitnou vodou, zásobníky, čistiace zariadenia atď.)

EÚ poskytne aj ďalšiu pomoc, ako napríklad:

  • zriadenie online informačnej služby English pre občanov EÚ postihnutých zemetrasením;
  • zostavenie tímu 10 odborníkov, ktorí sú pripravení vycestovať do Japonska s cieľom koordinovať pomoc EÚ. Pomáhať by im mali špecialisti na rádiológiu, nukleárne technológie a ďalšie technické oblasti;
  • vyslanie humanitárnych expertov, ktorí sa pripoja k tímu OSN a styčného úradníka, ktorý bude koordinovať komunikáciu s japonskou vládou.

Problémy v atómovej elektrárni

Situácia v japonských atómových elektrárňach sa pozorne monitoruje. Komisia pravidelne dostáva aktuálne informácie z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.

Jej predstavitelia sa stretli aj so zástupcami 27 vnútroštátnych orgánov pre atómovú energiu v EÚ a s osobami zodpovednými za budovanie a prevádzku európskych jadrových elektrární. Cieľom stretnutia bolo zhodnotiť pripravenosť EÚ reagovať na porovnateľné udalosti.

Komisia plánuje koordinovať záťažové testy všetkých atómových elektrární v EÚ, aby sa zabezpečila ich bezpečnosť. EÚ požiada susedné krajiny, aby sa zaviazali uskutočniť obdobné testy.

Ďalšia pomoc

EÚ neustále komunikuje s japonskou vládou o možnostiach poskytnutia ďalšej pomoci.

Viac o reakcii EÚ na zemetrasenie v Japonsku English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy