Navigācijas ceļš

ES un Krievija uz ciešākas sadarbības sliekšņa - 25/02/2011

Krievijas premjerministrs Vladimirs Putins spiež roku Komisijas priekšsēdētājam Žozē Manuelam Barrozu © ES

Komisijas un Krievijas valdības sanāksmē diskusija galvenokārt ir par enerģiju, tirdzniecību un jauniem turpmākās sadarbības principiem.

Nodrošināt stabilas politiskās un ekonomiskās attiecības ar Krieviju ir galvenais ES politiskais uzdevums attiecībā pret šo austrumu kaimiņu un svarīgs nosacījums, lai panāktu reģiona stabilitāti.

Komisijas un Krievijas valdības tikšanās 24. februārī abu pušu sadarbības attīstībā bija līdz šim vislielākā.

Nafta un gāze

Krievija ir trešā vislielākā ES tirdzniecības partnere, un ES ir vislielākais Krievijas eksporta tirgus. Krievija piegādā trešo daļu jēlnaftas un ap ceturtdaļu gāzes, ko patērē Eiropas Savienībā.

Šīs piegādes Eiropas Savienībai ir ārkārtīgi svarīgas, bet līdz šim uz tām nav bijis iespējams paļauties. Tāpēc Eiropa savu energoapgādi plāno nodrošināt ar enerģētikas stratēģiju English , vienlaikus lūkojot, lai nākotnē iespējamie piegādes pārtraukumi neskartu patērētājus, kā tas notika 2009. gadā.

Tikšanās laikā tika parakstīti četri enerģētikas līgumi, ieskaitot precizējumu iepriekšējā līgumā, ka Krievijai jābrīdina Eiropas Savienība par iespējamiem piegādes pārtraukuma draudiem.

Ārpus tirdzniecības

ES un Krievijas attiecības neaprobežojas tikai ar tirdzniecību un enerģētiku. Kopš 1991. gada Krievija no ES ir saņēmusi aptuveni 2,8 miljardus eiro vērtu finansiālo atbalstu. Līdz ar Krievijas ekonomikas attīstību, ES ir pārorientējusies no atbalsta uz daļēju finansējumu projektiem četrās sadarbības jomās:

  • ekonomika un tirdzniecība - ieguldījumu un tirdzniecības pastiprināšana, padarot saderīgākas ekonomikas un normatīvās sistēmas;
  • brīvība, drošība un tiesiskums - aptver tieslietas un iekšlietas, likuma varu un cilvēktiesības Krievijā;
  • ārējā drošība - ietver krīžu vadību un kodolieroču un citu ieroču neizplatīšanu, un divpusēju un globālu sadarbību;
  • pētniecība un izglītība - aptver inovāciju un sadarbību kultūras jomā.

Patlaban ES un Krievijas sadarbības pamatā ir 1997. gada līgums. Notiek sarunas par jaunu līgumu, lai izvērstu sadarbību tirdzniecībā, investēšanā un enerģētikā.

Notika arī sarunas par bezvīzu režīmu starp ES un Krieviju un par ES atbalstu Krievijas pieteikumam iestāties Pasaules Tirdzniecības organizācijā.

Plašāk par ES un Krievijas attiecībām English
ES un Krievijas sadarbība enerģētikas jomā English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites