Naršymo kelias

Siekiama stiprinti ES ir Rusijos ryšius - 25/02/2011

Rusijos Ministras Pirmininkas Vladimiras Putinas ir Europos Komisijos Pirmininkas José Manuelis Barroso spaudžia vienas kitam ranką © ES

Europos Komisijos ir Rusijos vyriausybės atstovų susitikime daugiausia diskutuota energetikos, prekybos ir naujo susitarimo, kuriuo bus grindžiamas tolesnis bendradarbiavimas, klausimais.

Užtikrinti stabilius politinius ir ekonominius santykius su Rusija - vienas iš svarbiausių šios Rytų kaimynės atžvilgiu vykdomos ES politikos tikslų ir būtina regiono stabilumo prielaida.

Vasario 24 d. Briuselyje įvykęs Europos Komisijos ir Rusijos vyriausybės atstovų susitikimas buvo didžiausio masto per visą santykių plėtojimo istoriją.

Nafta ir dujos

Rusija yra trečia pagal dydį ES prekybos partnerė, o Europos Sąjunga - didžiausia Rusijos eksporto rinka. Iš Rusijos Europos Sąjunga gauna trečdalį visos reikiamos naftos ir maždaug ketvirtadalį dujų.

Ši nafta ir dujos Europos Sąjungai būtinai reikalingos, tačiau jų tiekimas ne visada buvo patikimas. Siekiant patikimo energijos tiekimo parengta energetikos strategija English ir dedamos pastangos, kad ateityje dėl energijos tiekimo pertrūkių nenukentėtų vartotojai, kaip nutiko 2009 m.

Per susitikimą pasirašyti keturi energetikos susitarimai, taip pat ir atnaujintas ankstesnis susitarimas, pagal kurį Rusija turi įspėti Europos Sąjungą apie pavojų, kad energijos tiekimas gali būti nutrauktas.

Ne tik prekyba

Prekyba ir energetika nėra vieninteliai ES ir Rusiją siejantys dalykai. Nuo 1991 m. Europos Sąjunga suteikė Rusijai apie 2,8 mlrd. eurų finansinę paramą. Rusijos ekonomikai plėtojantis ES nustojo teikti praramą ir ėmė iš dalies finansuoti toliau išvardytų keturių bendradarbiavimo sričių projektus.

  • Ekonomikos ir prekybos srityje siekiama labiau suderinti ekonomikos ir reguliavimo sistemas, kad daugėtų investicijų ir pagyvėtų prekyba.
  • Laisvės, saugumo ir teisingumo srities klausimai - tai teisingumas ir vidaus reikalai, teisinė valstybė ir žmogaus teisės Rusijoje.
  • Išorės saugumo klausimai - tai krizių valdymas, branduolinių ir kitokių ginklų neplatinimas, dvišalis ir visuotinis bendradarbiavimas.
  • Mokslinių tyrimų ir švietimo srities bendradarbiavimas apima bendradarbiavimą kultūros srityje ir diegiant inovacijas.

Dabartinis ES ir Rusijos bendradarbiavimas grindžiamas 1997 m. susitarimu. Šiuo metu vyksta derybos dėl naujo susitarimo prekybos, investicijų ir energetikos klausimais.

Kiti derybų klausimai: ES ir Rusijos bevizis režimas ir Europos Sąjungos parama Rusijai stojant į Pasaulio prekybos organizaciją.

Plačiau apie ES ir Rusijos santykius English
ES ir Rusijos santykiai energetikos srityje English

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos