Cesta

Budoucnost vztahů EU a Ruska - 25/02/2011

Ruský premiér Vladimir Putin si podává ruku s předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem © EU

Rozhovory představitelů Evropské komise a Ruska se zaměřily především na energetiku, obchod a novou dohodu o spolupráci.

V politice sousedství EU s východními zeměmi hrají pevné politické a hospodářské vztahy s Ruskem zásadní úlohu. Jsou rovněž nezbytnou podmínkou pro zajištění stability regionu.

Jednání Evropské komise s představiteli Ruské federace, které se konalo 24. února v Bruselu, bylo jedním z nejdůležitějších setkání v historii vzájemných vztahů.

Ropa a zemní plyn

Rusko je třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem Evropské unie a trhy EU jsou pro Rusko nejčastějším cílem jeho vývozu. Dodávky z Ruska pokrývají třetinu spotřeby surové ropy a asi čtvrtinu spotřeby zemního plynu v EU.

Tyto dodávky jsou pro EU velmi důležité, ale nebyly vždy zcela spolehlivé. Z tohoto důvodu Evropa vypracovala svou energetickou strategii English , která má zajistit plynulost dodávek, a zároveň se snaží uchránit své občany před dalšími výpadky, podobnými těm z roku 2009.

Na schůzce byly podepsány čtyři dohody o energetice, včetně novely předchozí úmluvy, podle které musí Rusko varovat EU v případě, že hrozí riziko přerušení energetických dodávek.

Víc než obchod

Vztahy EU a Ruska se neomezují pouze na obchod a energetiku. Evropská unie poskytla Rusku od roku 1991 finanční pomoc ve výši 2,8 miliardy eur. S postupným rozvojem ruské ekonomiky se EU rozhodla přejít od finanční pomoci ke spolufinancování projektů ze čtyř oblastí:

  • hospodářství a obchod - sblížit ekonomické a regulační systémy, aby byly více kompatibilní a přilákaly investice a obchodní nabídky
  • svoboda, bezpečnost a spravedlnost - mimo jiné otázky vnitřních věcí, právního státu a lidských práv v Rusku
  • vnější bezpečnost - řešení krizových situací, nešíření jaderných zbraní a dalšího zbrojního materiálu, bilaterální a celosvětová spolupráce
  • výzkum a školství - zejména inovace a kulturní spolupráce

V současné době se spolupráce mezi EU a Ruskem opírá o dohodu z roku 1997. Návrh nové dohody, o němž se právě jedná, by rozšířil předmět spolupráce v oblasti obchodu, investic a energetiky.

Další jednání probíhají ve věci vzájemného bezvízového styku. Evropská unie také podroruje žádost Ruska o členství ve Světové obchodní organizaci.

Více informací o vztazích mezi EU a Ruskem English
Vztahy EU a Ruska v oblasti energetiky English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy