Ścieżka nawigacji

Reagowanie na klęski żywiołowe w Europie i na świecie - 26/10/2010

Ludność miejscowa i pracownicy pomocy międzynarodowej © EU/ECHO/Malini Morzaria

Klęski żywiołowe na świecie zdarzają się coraz częściej i są coraz poważniejsze. Aby chronić życie ludzkie, dobre chęci trzeba zatem przełożyć na szybkie i skuteczne działania.

Katastrofy, do jakich niedawno doszło, pokazały, że unijny system reagowania działa sprawnie. Wciąż jednak pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Nowa strategia English ma na celu uzupełnienie braków i jak najlepsze wykorzystanie dostępnych zasobów.

Zmiany klimatu, wzrost liczby ludności oraz zwiększona aktywność przemysłu doprowadziły do wielu katastrof, których w ciągu ostatniego dwudziestolecia było co roku więcej. I nie wygląda na to, by sytuacja miała ulec zmianie.

W sytuacjach kryzysowych unijne centrum monitorowania i informacji (MIC) English służy jako platforma do celów komunikacji i koordynacji, za pośrednictwem której kraje potrzebujące pomocy mogą ją uzyskać. Zadaniem centrum jest zapewnienie im odpowiednich zasobów i wiedzy specjalistycznej.

Do tej pory reagowanie opierało się na ofertach, jakie poszczególne kraje UE składały w przypadku katastrofy. Nowa strategia ma na celu zagwarantowanie ciągłej obecności zespołów kryzysowych - dysponujących na przykład szpitalami polowymi oraz samolotami do gaszenia pożarów lasów - które w razie potrzeby szybko wkroczą do akcji. Dzięki temu ludzie potrzebujący pomocy będą mogli uzyskać ją szybciej.

Strategia łączy również unijne zasoby do celów reagowania na klęski dotykające ludność cywilną z zasobami międzynarodowymi, aby reakcja była lepiej skoordynowana. Europejskie Centrum Reagowania Kryzysowego będzie ściśle współpracować z organizacjami międzynarodowymi, takimi jak ONZ, Czerwony Krzyż i organizacje pozarządowe.

Z przeprowadzonego w całej Europie badania opinii English wynika, że 80 proc. obywateli uważa, że UE powinna udzielać pomocy w przypadku katastrof. W związku z tym strategia kładzie nacisk na informowanie obywateli o działaniach podejmowanych przez UE na wypadek katastrof - klęsk żywiołowych lub katastrof spowodowanych przez człowieka - w Europie i na świecie.

W tym roku kraje UE wspólnie zapewniły pomoc medyczną i techniczną ofiarom powodzi w Pakistanie. Z kolei w Europie w lipcu Portugalia zwróciła się o dostarczenie jej sprzętu do walki z pożarami lasów. Niedawno grupa ekspertów została wysłana na Węgry, aby ocenić, w jaki sposób oczyścić grunty i rzeki zanieczyszczone toksycznymi ściekami.

Więcej na temat pomocy humanitarnej i ochrony ludności Englishfrançais

Więcej o reagowaniu UE na katastrofy English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki