Navigačný riadok

Obete povodní v Pakistane čelia riziku epidémie - 30/08/2010

Kristalina Georgievová sa v Pakistane osobne stretla s obeťami povodní © EU

V Pakistane sa po povodniach rýchlo šíria choroby. Počet chorých rastie a hrozí vypuknutie epidémie, varovala komisárka EÚ pre humanitárnu pomoc po svojom návrate z krajiny.

Komisárka Kristalina Georgievová sa počas svojej dvojdňovej návštevy Pakistanu stretla s predstaviteľmi tamojších úradov, humanitárnymi pracovníkmi a obeťami povodní. Mieru devastácie označila za "hrozivú" a upozornila, že postihnuté územie má päťkrát väčšiu rozlohu ako Belgicko.

"Veľmi sa obávam nástupu epidémie", povedala na tlačovej konferencii v súvislosti s tým, že v uplynulých dňoch rapídne stúpol počet prípadov ochorení prenášaných vodou. Ministri zahraničných vecí EÚ budú na svojom zasadnutí budúci týždeň rokovať o tom, akým spôsobom bude EÚ reagovať.

V dôsledku rekordných monzúnových dažďov a následných povodní prišlo v Pakistane o život asi 1 500 až 2 000 osôb. Voda zničila viac ako milión príbytkov a asi 3,4 milióna hektárov poľnohospodárskej pôdy. Celkovo tak povodne postihli približne 17 miliónov osôb.

Krajiny EÚ sa zaviazali uvoľniť v rámci núdzovej pomoci 230 miliónov EUR (z toho 70 miliónov EUR priamo z finančných prostriedkov EÚ). To predstavuje viac než polovicu pôvodne zamýšľanej pomoci OSN.

Pakistan bude zároveň potrebovať pomoc s obnovou postihnutých území, ale jej rozsah zatiaľ nie je známy. Ešte na jeseň tohto roku sa bude konať darcovská konferencia v Islamabade.

 

Viac o pomoci EÚ pre Pakistan Englishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy