Ścieżka nawigacji

Powodzie w Pakistanie − groźba epidemii - 30/08/2010

Kristalina Georgijewa na spotkaniu z ofiarami powodzi w Pakistanie © EU

Choroby przenoszone przez wodę dotykają coraz większą liczbę osób uratowanych z katastrofy, informuje po powrocie z Pakistanu unijna komisarz do spraw pomocy na rzecz rozwoju.

Podczas swojej dwudniowej wizyty w Pakistanie komisarz Kristalina Georgijewa spotkała się z przedstawicielami władz tego kraju, pracownikami organizacji pomocowych oraz ofiarami powodzi. Rozmiary szkód określiła jako "straszliwe", podkreślając, że dotyczą one obszaru pięciokrotnie większego od Belgii.

"Zagrożenie epidemią jest dużym powodem do obaw", powiedziała Georgijewa na konferencji, zaznaczając, że w ciągu ostatnich dni znacznie wzrosła liczba ofiar chorób przenoszonych przez wodę. Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE mają w przyszłym tygodniu opracować strategię reagowania w związku z tą klęską żywiołową.

Powodzie monsunowe o ogromnej sile spowodowały śmierć od 1500 do 2000 osób, zmyły z powierzchni ziemi ponad milion domów i zniszczyły około 3,4 mln hektarów upraw. Ogółem katastrofa dotknęła około 17 mln osób.

Kraje UE obiecały przeznaczyć na pomoc 230 mln euro − w tym 70 mln euro z funduszy unijnych − czyli ponad połowę pierwotnego celu budżetowego ONZ.

Pakistan będzie również potrzebował środków na odbudowę. W tej chwili trudno jeszcze powiedzieć, jaka to będzie kwota. W Islamabadzie odbędzie się w tym roku konferencja darczyńców.

 

Więcej na temat pomocy UE na rzecz Pakistanu Englishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki