Navigačný riadok

Nabitý program Expa 2010 v Šanghaji - 05/08/2010

Pavilón EÚ na výstave Expo 2010 v Šanghaji © EU

EÚ v druhej polovici výstavy Expo predstaví pokrokové mestské technológie budúcnosti.

Približne 37 miliónov návštevníkov sa mohlo počas prvých troch mesiacov svetovej výstavy Expo Englishfrançais v Šanghaji oboznámiť s projektmi trvalo udržateľného rozvoja miest. Ide o vôbec prvé Expo konané mimo Európy, ktorého sa EÚ zúčastňuje. Budúce trendy sú pritom určené takmer polovici z nás - už dnes žije polovica svetovej populácie v mestách a tento trend naďalej stúpa.

EÚ vo svojom pavilóne už tri mesiace víta takmer 30 tisíc návštevníkov denne. Pod mottom "Lepšie mesto, lepší život" im ponúka víziu udržateľných hlavných miest budúcnosti podľa európskych predstáv.

Pre ďalších viac ako 5 miliónov očakávaných návštevníkov je v belgicko-európskom pavilóne English pripravená sekcia nazvaná "Zelená Európa", v rámci ktorej sa prostredníctvom 3D-animácie môžu dozvedieť všetko o iniciatívach EÚ v oblasti ochrany životného prostredia a klímy.

Na veľkú budúcnosť obchodu s environmentálnymi technológiami upozornil svojou návštevou Expa komisár EÚ pre obchod Karel De Gucht, ktorý tu koncom júla otvoril akciu "Obchodné dni" (Trade Days). Čína predstavuje najrýchlejšie rastúci exportný trh Európy s objemom dovozu v hodnote 82 miliárd EUR.

V septembri sa uskutočnia stretnutia európskych a čínskych expertov na tému "Zelenšia Európa pre zelenší svet", v rámci ktorých sa bude hovoriť aj o užšej spolupráci medzi EÚ a Čínou v oblasti rozvoja miest.

Popri hlavných atrakciách zameraných na budúcnosť našich miest sa návštevníci Expa môžu v nasledujúcich troch mesiacoch tešiť aj na ukážky európskej kultúry. Začiatkom septembra sa v pavilóne EÚ uskutoční Európsky operný festival, na ktorom hudobníci z EÚ navodia atmosféru európskych operných sál. O mesiac neskôr premenia mladí európski umelci pri príležitosti Európskej noci umení celú európsku štvrť na jedno veľké pódium pod holým nebom.

Ani druhý polčas Expa sa nezaobíde bez futbalu: po živých prenosoch všetkých futbalových zápasov z MS 2010 na plátne v európskej štvrti sa priaznivci tohto športu môžu koncom septembra tešiť na európsky futbalový festival, ktorý spoluorganizuje predseda Európskej futbalovej asociácie UEFA a krstný otec pavilónu EÚ Michel Platini.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy