Ścieżka nawigacji

Expo Szanghaj 2010 na półmetku - 05/08/2010

Pawilon UE na Expo 2010 w Szanghaju © EU

Na trwającej do końca października wystawie światowej UE przedstawia swoją wizję przyszłego rozwoju miast.

W ciągu trzech miesięcy od otwarcia Expo 2010 Englishfrançais już około 37 milionów odwiedzających mogło się przekonać, na czym polega zrównoważony rozwój obszarów miejskich. Unia po raz pierwszy w historii uczestniczy w wystawie światowej odbywającej się poza Europą. Expo pokazuje przyszłe kierunki rozwoju miast dla prawie połowy mieszkańców naszego globu - już dziś co druga osoba mieszka w mieście i jest to tendencja zwyżkowa.

Do pawilonu UE zagląda codziennie 30 tys. osób. Zgodnie z mottem Expo 2010: "Lepsze miasto, lepsze życie" Europejczycy prezentują swoją wizję metropolii przyszłości zorganizowanych z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju.

Przewiduje się, że belgijsko-europejski pawilon English odwiedzi w sumie ponad pięć milionów osób. W części "Zielona Europa" w ramach trójwymiarowej animowanej prezentacji zwiedzający mogą dowiedzieć się wszystkiego o inicjatywach UE w dziedzinie ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu.

Aby podkreślić znaczenie handlu w sektorze technologii proekologicznych, który ma duży potencjał rozwoju, pod koniec lipca Expo w Szanghaju odwiedził z okazji Dni Handlu również europejski komisarz ds. handlu Karel De Gucht. Chiny są najszybciej rozwijającym się rynkiem eksportowym Europy - w 2009 r. do Państwa Środka wywieziono towary o wartości 82 mld euro.

We wrześniu europejscy i chińscy specjaliści na spotkaniu zatytułowanym "Bardziej zielona Europa dla bardziej zielonego świata" będą omawiać m.in. możliwości zacieśnienia współpracy UE z Chinami w dziedzinie rozwoju miejskiego.

Oprócz głównych atrakcji wystawy, związanych z przyszłością naszych miast, zwiedzający będą mieli przez następne trzy miesiące okazję do kontaktu europejską kulturą. Dzięki muzykom z UE na organizowanym na początku września Europejskim Festiwalu Operowym w pawilonie Unii zapanuje atmosfera europejskich oper. Natomiast na początku października, podczas Europejskiej Nocy Kultury, europejska część wystawy zamieni się za sprawą młodych artystów ze wszystkich zakątków Europy w wielką plenerową scenę.

Także w drugiej połowie trwania Expo UE przewidziała w swoim programie miejsce na futbol. Transmisje na żywo z zakończonych niedawno Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej można było oglądać na ekranie ustawionym przed wejściem do belgijsko-europejskiej części wystawy. Pod koniec września z okazji Europejskiego Festiwalu Piłki Nożnej Michel Platini, prezes UEFA i patron pawilonu UE, zachęci do jego odwiedzenia kibiców piłki nożnej.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki