Navigācijas ceļš

ES sadarbība ar kaimiņvalstīm vēršas plašumā - 12/05/2010

 Reģiona karte ©ES

ES stratēģijai piedāvāt kaimiņvalstīm finansiālu un cita veida atbalstu reformu īstenošanai ir rezultāti.

Ziņojumā par Eiropas kaimiņattiecību politiku Englishfrançais (EKP) norādīts, ka tā ir palīdzējusi stiprināt tirdzniecību un cita veida sakarus starp ES un tās kaimiņiem austrumos un dienvidos. Tomēr politikai panākumi ekonomisko reformu veicināšanā ir bijuši lielāki nekā demokrātisko pārmaiņu sekmēšanā.

“Nākotnē ir svarīgi, lai raitāk noritētu demokrātiskās un politiskās reformas. Panākumi šajā jomā ir bijuši, bet kopumā process bijis gauss,” paziņoja komisārs Štefans File.

Kaimiņattiecību politiku izveidoja 2004. gadā. Tajā pašā gadā desmit valstis — galvenokārt Viduseiropas valstis — pievienojās Eiropas Savienībai, pārvietojot ES robežu gandrīz 1000 kilometrus uz austrumiem un atkal apvienojot Eiropu, kuru gadu desmitiem bija šķīris aukstais karš. Piedāvājot kaimiņvalstīm sadarboties, ES mērķis ir nepieļaut jaunu šķirtņu veidošanos Eiropā un veicināt savu robežu drošību un stabilitāti.

EKP paredz iespējas slēgt brīvās tirdzniecības līgumus, saņemt finansiālu palīdzību, atbalstu energoapgādes drošības nodrošināšanā, kā arī ieviest bezvīzu režīmu ar ES. To piemēro visām ES tuvākajām kaimiņvalstīm austrumos un dienvidos, izņemot tās, uz kurām attiecas paplašināšanās politika.

Šodien ir skaidrs, ka šāda pieeja ļāvusi nostiprināt sadarbību daudzās jomās, piemēram, tirdzniecībā, transporta nozarē, enerģētikā, vides aizsardzībā, pētniecībā un izglītībā. Pirms globālās ekonomiskās krīzes laikposmā no 2004. gada līdz 2008. gadam ES eksports uz kaimiņvalstīm pieaudzis par 63 %, un imports ir gandrīz divkāršojies.

Kaimiņvalstis arvien vairāk izmanto ES finansiālo palīdzību, lai īstenotu reformas. Šīs politikas pastāvēšanas laikā palīdzība ir palielinājusies par 32 %, un laikposmā no 2007. gada līdz 2012. gadam šai politikai ir atvēlēti 12 miljardi eiro.

Kontakti starp cilvēkiem abpus robežai ir vērsušies plašumā, un tagad atsevišķu valstu iedzīvotājiem, tostarp Ukrainas un Moldāvijas iedzīvotājiem, ir vieglāk ieceļot ES. 2008. gadā vairāk nekā divi miljoni cilvēku, kad dzīvo kaimiņvalstīs, saņēmuši ES vīzu.

Attiecībā uz demokrātiju un tiesiskumu zināmas cerības Eiropas Savienībā vieš Ukrainā, Moldāvijā, Marokā un Libānā notikušās vēlēšanas. Tomēr ziņojumā teikts, ka vēl ir daudz darāmā un ka korupcija joprojām ir daudzu valstu smaga problēma.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites