Navigačný riadok

Premiéra EÚ na výstave Expo 2010 v Šanghaji - 03/05/2010

EÚ sa na svetovej výstave Expo v Šanghaji po prvý raz prezentuje pred početným čínskym publikom.

Európska únia má prvýkrát v histórii zastúpenie na svetovej výstave, ktorá sa koná mimo hraníc Európy. Od 1. mája sa EÚ bude šesť mesiacov prezentovať v priemyselnej a finančnej metropole Šanghaj Englishfrançais . Pozvanie na výstavu dostala od svojho druhého najdôležitejšieho obchodného partnera, Číny.

O svoj pavilón English sa delí s Belgickom, ktoré v lete prevezme polročné predsedníctvo Rady EÚ. V tzv. európskej štvrti má spoločne s EÚ expozície aj väčšina jej členských štátov.

Organizátori výstavy očakávajú, že Expo navštívi viac ako 70 miliónov návštevníkov. Jedným z prvých v belgicko-európskom pavilóne bol aj predseda Komisie José Manuel Barroso.

V rámci motta "inteligentná Európa" chce EÚ čínskej verejnosti a návštevníkom z celého sveta ukázať vymoženosti zjednotenej Európy, medzi ktoré patrí program výmeny študentov Erasmus a jednotná mena euro. Kruhová trojrozmerná animácia sa zameriava aj na životné prostredie, európsku históriu a jej pamätihodnosti, ako je napr. Eiffelova veža či Akropola.

Chýbať samozrejme nemôžu ani kultúrne podujatia - popri festivale vedy, hudby a divadla si ľudia budú môcť pozrieť aj európsky biely balet. Keďže krstným otcom pavilónu EÚ je predseda Európskej futbalovej asociácie UEFA Michel Platini, v rámci osobitného týždňa sa stretne mužstvo výberu európskych futbalových hviezd so svojimi čínskymi súpermi.

Európska únia na výstave Expo 2010 v Šanghaji English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy