Navigačný riadok

Zľava doprava: Catherine Ashtonová, Hillary Clintonová a Ban Ki-moon© EÚ

EÚ prisľúbila Haiti viac ako 1,2 mililardy eur na rekonštrukciu a dlhodobý rozvoj.

Na konferencii OSN venovanej Haiti Englishespañolfrançais , ktorá sa konala minulý týždeň v New Yorku, padlo rozhodnutie o objeme finančnej pomoci.

Darcovia prisľúbili spolu 7,3 miliárd eur (9,9 miliárd dolárov), ktoré sa využijú na obnovu krajiny po januárovom ničivom zemetrasení. Viac ako polovica tejto sumy (5,3 miliárd dolárov) bude poskytnutá v rozmedzí rokov 2010-11. Haiti pritom na toto obdobie žiadalo len 3,9 miliárd dolárov.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci Catherine Ashtonová vyzvala k vytvoreniu 10-ročného hospodárskeho plánu, ktorý by sa mal sústrediť na rozvoj a rast.

„EÚ si uvedomuje, že rekonštrukcia Haiti nebude mať zmysel bez dlhodobého záväzku jeho rozvojových partnerov,” povedala vysoká predstaviteľka. Samotná EÚ je už dlhší čas jedným z najštedrejších darcov karibského štátu.

Komisárka pre humanitárnu pomoc Kristalina Georgievová navrhuje zaviesť programy „hotovosť za prácu” a poskytovanie malých pôžičiek, prostredníctvom ktorých by sa na obnove Haiti podieľali samotní Haiťania. Týmto spôsobom chce naštartovať rozvoj a postaviť obyvateľov ostrovného štátu na nohy.

Zemetrasenie usmrtilo viac ako 200 000 ľudí a mnohých ďalších pripravilo o strechu nad hlavou. EÚ doteraz Haiti poskytla 300 miliónov eur vo forme humanitárnej pomoci.

Viac o pomoci EÚ pre Haiti Englishespañolfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy