Ścieżka nawigacji

Od lewej: Catherine Ashton, Hillary Clinton i Ban Ki-moon© EU

UE przeznaczy ponad 1,2 mld euro na odbudowę Haiti i wspieranie rozwoju gospodarczego wyspy w długim okresie.

Podczas zeszłotygodniowej konferencji ONZ w sprawie Haiti Englishespañolfrançais , która odbyła się w Nowym Jorku, ogłoszono decyzje związane z pomocą finansową na rzecz dotkniętego klęską żywiołową kraju.

Kwota pomocy na odbudowę kraju zniszczonego w wyniku styczniowych trzęsień ziemi, jaką wspólnie obiecały uczestniczące w konferencji kraje, wyniesie 7,3 mld euro (czyli 9,9 mld dol.). Ponad połowa tej kwoty (5,3 mld euro) zostanie przekazana w okresie 2010−2011. Zwracając się o pomoc finansową, dotknięty katastrofą kraj brał pod uwagę kwotę 3,9 mld euro.

Catherine Ashton, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych, zaproponowała opracowanie dziesięcioletniego planu gospodarczego, który miałby na celu nie tylko odbudowę kraju, lecz również zapewnienie mu rozwoju i wzrostu gospodarczego.

„UE stoi na stanowisku, że odbudowa Haiti wymaga od partnerów tego kraju zaangażowania w długim okresie”, powiedziała. UE jest jednym z największych ofiarodawców pomocy na rzecz Haiti.

Kristalina Georgijewa, unijna komisarz ds. pomocy humanitarnej, proponuje zastosowanie systemów „wynagrodzenia za pracę” oraz mikrokredytów − miałoby to pomóc w ożywieniu gospodarki oraz pozwolić Haitańczykom stanąć na nogi.

W trzęsieniu ziemi zginęło ponad 200 tys. osób, a ponad milion straciło dach nad głową. Wysokość dotychczasowej pomocy humanitarnej UE na rzecz Haiti osiągnęła już 300 mln euro.

Więcej na temat pomocy UE na rzecz Haiti Englishespañolfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki