Navigačný riadok

Obnova Čile po zemetrasení - 17/03/2010

Budova v Čile, ktorú zemetrasenie rozdelilo na dve časti © Reporters

Inaugurácia nového čilského prezidenta doslova zatriasla novou komisárkou EÚ pre humanitárnu pomoc.

Kristalina Georgievová bola jednou z hostí na slávnostnej inaugurácii nového čilského prezidenta. Cieľom jej návštevy tejto juhoamerickej krajiny, ktorú minulý mesiac postihlo masívne zemetrasenie, však bola osobná kontrola priebehu operácií EÚ zameraných na núdzovú pomoc, v rámci ktorých Únia zmobilizovala 3 milióny EUR a vyslala odborníkov, aby priamo na mieste koordinovali distribúciu pomoci.

Len niekoľko minút pred samotným aktom vymenovania prezidenta Sebastiána Piñera do funkcie v čilskom parlamente v centre mesta Valparaiso otriaslo pobrežím silné zemetrasenie a seizmológovia zaznamenali v rámci nasledujúcej polhodiny ďalšie dva otrasy. Nikto však neprepadol panike a prezident Piñera pokračoval v slávnostnom prejave, ako keby sa nič nestalo. Podľa blogu English komisárky Georgievovej možno absenciu paniky v krajine, ktorá je náchylná na zemetrasenia, pripísať dôvere v prísne stavebné normy.

Zemetrasenie z 27. februára o magnitúde 8,8 stupňa bolo jedným z najsilnejších v histórii krajiny, ale vyžiadalo si len okolo 500 obetí, pričom väčšina zahynula následkom tsunami vyvolanej zemetrasením. Pokiaľ ide o budovy, zemetrasenie poškodilo mnoho z nich, väčšina však ostala stáť.

Čile požiadalo o medzinárodnú pomoc, najmä o mechanické mosty, poľné nemocnice, satelitné telefóny, systémy na čistenie slanej vody, prístrešky a poľné kuchyne.

EÚ pomáhajú pri rozdeľovaní pomoci v regióne štyri agentúry: Telecoms Without Borders (Telekomunikácie bez hraníc), Panamerická zdravotnícka organizácia a španielska a nemecká pobočka Červeného kríža.

Priamo v Čile pôsobia štyria odborníci EÚ na humanitárnu pomoc a 6-členný tím civilnej ochrany English .

Okrem pomoci EÚ poskytlo podporu z vlastných zdrojov aj niekoľko členských štátov. Španielsko, Nemecko a Francúzsko napríklad vyslali na miesto zemetrasenia ďalších expertov.

Príspevky jednotlivých krajín a pomoc EÚ koordinovalo monitorovacie a informačné centrum EÚ sídliace v Bruseli, ktorého zamestnanci sú nepretržite v pohotovosti.

Viac o humanitárnej pomoci EÚ Englishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy