Ścieżka nawigacji

Chile – odbudowa po trzęsieniu ziemi - 17/03/2010

Budynek zniszczony w wyniku trzęsienia ziemi w Chile © Reporters

Zaprzysiężenie prezydenta Chile na długo pozostanie w pamięci nowej komisarz UE ds. pomocy humanitarnej.

Podczas podróży mającej na celu monitorowanie działań pomocowych UE w obszarze Ameryki Południowej, który w zeszłym miesiącu dotknęło ogromne trzęsienie ziemi, Kristalina Georgiewa wzięła udział w uroczystości zaprzysiężenia nowego prezydenta Chile. Na pomoc Chile UE przeznaczyła 3 mln euro. Wysłała również ekspertów mających koordynować rozdawanie pomocy.

Kilka minut przed ceremonią zaprzysiężenia Sebastiana Pinery na nowego prezydenta kraju w budynku parlamentu w Valparaiso dał się odczuć silny wstrząs wtórny, który miał miejsce na wybrzeżu, po półgodzinie nastąpiły kolejne dwa wstrząsy. Ceremonii jednak nie przerwano, a Sebastián Piñera witał się z przywódcami państw, jakby nic się nie stało. Na swoim blogu English komisarz pisze, że brak paniki świadczy o zaufaniu do wysokich standardów budowlanych w tym kraju.

Trzęsienie ziemi o sile 8,8 stopni w skali Richtera w dniu 27 lutego było jednym z najsilniejszych zarejestrowanych trzęsień ziemi, jednak liczba ofiar była stosunkowo niewielka – około 500 osób. Większość z nich zginęła w powstałym w wyniku trzęsienia ziemi tsunami. Choć wiele budynków zostało poważnie uszkodzonych, większość z nich nie zawaliła się.

Chile zaapelowało o pomoc międzynarodową w formie pomostów mechanicznych, szpitali polowych, telefonów satelitarnych, systemów uzdatniania wody, schronień i kuchni polowych.

Dystrybucją pomocy zajmują się cztery agencje: Telecoms Without Borders, Panamerykańska Organizacja Zdrowia oraz hiszpańskie i niemieckie oddziały Czerwonego Krzyża.

UE wysłała do Chile czterech ekspertów w dziedzinie pomocy humanitarnej oraz sześcioosobowy zespół zajmujący się ochroną ludności English .

Niektóre kraje UE z własnej inicjatywy postanowiły dodatkowo wesprzeć Chile. W region dotknięty kataklizmem wysłano ekspertów z Hiszpanii, Niemiec i Francji.

Ich działania koordynuje unijny ośrodek monitorowania i informacji w Brukseli, który pracuje przez całą dobę.

Więcej na temat pomocy humanitarnej UE Englishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki