Cesta

Chile zahajuje obnovu oblastí postižených zemětřesením - 17/03/2010

Budova v Chile, roztržená zemětřesením na dvě části © Reporters

Nová komisařka EU pro mezinárodní spolupráci, humanitářní pomoc a řešení krizí byla na inauguraci nového chilského prezidenta dojata z několika důvodů.

Kristalina Georgievová se vydala do Chile na inspekci záchranných operací EU v této jihoamerické zemi, kterou minulý měsíc postihlo silné zemětřesení. EU na pomoc vyčlenila 3 miliony eur a vyslala odborníky, kteří pomáhají koordinovat distribuci dodávek. Komisařka se v rámci návštěvy také zúčastnila slavnostního ceremoniálu spojeného s inaugurací nového chilského prezidenta.

Několik minut předtím, než v pobřežním městě Valparaísu složil prezident Sebastián Piñera před poslanci parlamentu přísahu, zasáhl pobřeží mohutný otřes, po kterém za půl hodiny následovaly ještě dva další. Nikdo však neutíkal do bezpečí a prezident Piñera zdravil politiky z celého světa, jako by se nic stalo. Ve svém blogu English komisařka popisuje, že panika nevypukla proto, že lidé mají důvěru ve stavby, které v Chile splňují nejpřísnější normy odolnosti proti zemětřesením, jež se v tomto světovém regionu mohou vyskytovat často.

Zemětřesení z 27. února bylo jedno z nejsilnějších v historii (8,8 stupňů Richterovy stupnice), a přece je počet obětí relativně nízký – přibližně 500 osob. Většinu z nich má navíc na svědomí následné tsunami. Mnoho budov bylo sice těžce poškozeno, ale většinou se nezřítily.

Chile požádalo o mezinárodní pomoc ve formě provizorních mostů, polních nemocnic a kuchyní, satelitních telefonů, systémů čištění slané vody a nouzových příbytků.

S distribucí pomoci EU pomáhají čtyři agentury: Telecoms Without Borders, Panamerická zdravotnická organizace a španělský a německý Červený kříž.

Unie má v Chile také čtyři odborníky na humanitární pomoc a šestičlenný tým civilní ochrany English .

Pomoc EU doplňuje řada členských zemí svými vlastními příspěvky. Své odborníky do oblasti vyslaly rovněž Španělsko, Německo a Francie.

Pomoc členských států nepřetržitě koordinuje monitorovací a informační centrum EU v Bruselu.

Další informace o humanitární pomoci EU Englishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy