Ścieżka nawigacji

Równość kobiet i mężczyzn na całym świecie - 08/03/2010

Logo Międzynarodowego Dnia Kobiet ©EU

Wzmocnienie pozycji kobiet w krajach rozwijających metodą na zapewnienie równości kobiet i mężczyzn.

Nowy unijny plan działania Englishfrançais w sprawie równości kobiet i mężczyzn zakłada wykorzystanie środków pomocowych na rzecz rozwoju w celu wspierania praw człowieka poza granicami UE. Ogłoszony w Międzynarodowym Dniu Kobiet plan ma na celu odnowienie zobowiązań podjętych na poświęconej kobietom konferencji ONZ, która odbyła się w 1995 roku w Pekinie i stanowiła punkt zwrotny w walce o prawa kobiet. Od tamtej pory nie odnotowano zasadniczych postępów.

Nowa inicjatywa dowodzi mocnego zaangażowania UE w sprawę równości kobiet i mężczyzn − zarówno w samej Unii, jak i poza jej granicami. Równość płci to między innymi równe prawa, dostęp do zasobów, takich jak ziemia czy edukacja, oraz udział w procesie podejmowania decyzji. Z racji tego, że UE jest największym dawcą pomocy na rzecz rozwoju na świecie (60 proc. światowych nakładów), pomoc ta trafia w najdalsze zakątki świata.

W skład pomocy wchodzą fundusze na działania lokalne podejmowane z myślą o poprawie warunków życia kobiet w krajach rozwijających się. UE ofiarowała na przykład 370 tys. euro działającej w Botswanie organizacji charytatywnej Women Against Rape English , która walczy o ustanowienie przepisów chroniących kobiety przed przemocą i o wymierzanie kary winnym.

Równość kobiet i mężczyzn jest jednym z milenijnych celów rozwoju Englishespañolfrançais , jakie w zakresie pomocy dla najuboższych krajów świata wyznaczyły sobie 192 państwa i 23 instytucje wiodące w dziedzinie pomocy na rzecz rozwoju.

UE stara się również rozpowszechniać w społeczeństwie informacje na temat praw kobiet − jednym z przykładów może być tutaj konkurs rysunkowy Englishfrançais dla dziewcząt i chłopców z całego świata. Jury, w którego skład wejdzie pięćdziesięcioro dzieci z UE, wybierze najlepsze rysunki z każdego uczestniczącego w konkursie regionu, a szkoła każdego zwycięzcy otrzyma w nagrodę tysiąc euro. Kandydaci mają do wyboru dwa tematy: równość kobiet i mężczyzn oraz współpraca kobiet i mężczyzn na rzecz lepszej przyszłości.

Konkursowi przyświeca idea, zgodnie z którą dzieci świadome kwestii równości kobiet i mężczyzn jako dorośli będą w stanie realizować ją w życiu codziennym.

Prawa kobiet w polityce zewnętrznej UE English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki