Navigačný riadok

Provizórne prístrešky na Haiti © Európska únia – autor: ECHO/Susana Perez Diazová

Komisia navrhuje zvýšiť pomoc EÚ pre zemetrasením postihnuté Haiti o 90 miliónov EUR, ktoré by sa mali čerpať z núdzových fondov EÚ.

Viac ako mesiac po ničivom zemetrasení žije takmer milión Haiťanov v stanoch a provizórnych prístreškoch. Táto situácia vyvoláva čoraz väčšie obavy s blížiacim sa obdobím dažďov a hurikánov.

Ako sa vyjadrila Kristalina Georgievová, nová komisárka pre humanitárnu pomoc, „našou prvoradou prioritou je poskytnúť ľuďom strechu nad hlavou. A musí to byť strecha, ktorá dokáže odolať búrkam v oblasti Karibského mora.“

Komisia požiadala Parlament a Radu, aby schválili čerpanie ďalších 90 miliónov EUR z núdzových fondov EÚ na vybudovanie pevných prístreškov a zdravotnú pomoc pre miestnych obyvateľov, z ktorých mnohí sa snažia zotaviť z ťažkých zranení.

Ak sa čerpanie schváli, celková pomoc EÚ pre Haiti by sa vyšplhala na 609 miliónov EUR pri započítaní individuálnych príspevkov z členských štátov, ktoré takisto stúpajú. Francúzsko prisľúbilo začiatkom tohto týždňa ďalšiu pomoc pre Haiti vo výške 230 miliónov EUR.

EÚ zároveň posiela na miesto katastrofy 300 príslušníkov vojenskej polície z Francúzska, Talianska, Španielska, Portugalska a Holandska, ktorých úlohou bude pomáhať pri budovaní prístreškov.

Komisia oznámila vyslanie vojenskej polície minulý mesiac na podnet žiadosti z OSN. Pôvodne sa ich misia mala sústrediť na pomoc jednotkám OSN pri zachovaní poriadku, ale v krajine panuje vo všeobecnosti pokoj.

Na Haiti pôsobia stovky expertov EÚ, ktorí koordinujú distribúciu potravín, liekov, prikrývok, stanov, vody a pohonných hmôt, to všetko pod správou OSN a ďalších partnerských organizácií EÚ. Táto spolupráca umožnila napríklad Fínskemu Červenému krížu otvorenie mobilnej kliniky a britskej pobočke mimovládnej organizácie Oxfam zabezpečovať denné dodávky čistej vody pre 15 000 Haiťanov.

Na Haiti sa čoskoro chystá aj komisár pre rozvoj Andris Piebalgs. Jeho prioritou bude obnova riadneho fungovania tamojšej vlády.

Januárové zemetrasenie si vyžiadalo vyše 200 000 obetí na ľudských životoch a škody vo výške niekoľko miliárd eur. V marci 2010 je na pláne darcovská konferencia, ktorá sa bude konať v New Yorku.

Viac informácií o humanitárnej pomoci EÚ pre Haiti Englishfrançaisespañol

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy