Ścieżka nawigacji

Z myślą o Haiti - 18/02/2010

Prowizoryczne schronienia na Haiti © Unia Europejska - Zdjęcie: ECHO/Susana Perez Diaz

Komisja wzywa do przeznaczenia dodatkowych 90 mln euro z funduszy nadzwyczajnych na pomoc dla dotkniętego klęską żywiołową Haiti.

Od trzęsienia ziemi upłynął już ponad miesiąc. Prawie milion Haitańczyków mieszka w namiotach i prowizorycznych schronieniach, co jest szczególnie niebezpieczne w związku ze zbliżającą się porą deszczową niosącą ryzyko huraganów.

„Najważniejsze to zapewnić ludziom dach nad głową”, powiedziała Kristalina Georgijewa, nowa komisarz UE ds. pomocy humanitarnej. „I musi być to dach, który wytrzyma karaibskie burze.”

Komisja zwróciła się do Parlamentu i Rady o zatwierdzenie przeznaczenia kwoty 90 mln euro z funduszy nadzwyczajnych na pomoc dla Haiti − zapewnienie ludności schronień oraz opieki lekarskiej, tak potrzebnej pacjentom dochodzącym do siebie po tragicznych zdarzeniach.

Jeżeli wniosek zostanie zatwierdzony, kwota całkowitej pomocy finansowej UE na rzecz Haiti dojdzie do 609 mln euro. W jej skład wchodzą sumy ofiarowane przez poszczególne kraje UE − kwoty te wciąż rosną. Na początku tygodnia Francja obiecała Haiti kolejne 230 mln euro.

Unia wysyła też na Haiti 300 funkcjonariuszy jednostek paramilitarnych, którzy pomogą budować schronienia. W skład tej grupy wejdą funkcjonariusze z Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Holandii.

UE zdecydowała się oddelegować funkcjonariuszy na Haiti w odpowiedzi na prośbę ze strony ONZ. Początkowo ich zadaniem miało być wspieranie sił ONZ w utrzymywaniu porządku, lecz w kraju przeważnie panuje spokój.

Na Haiti są już setki unijnych ekspertów, którzy koordynują dystrybucję żywności, leków, koców, namiotów, wody i opału. Pomoc jest przekazywana za pośrednictwem ONZ i innych organizacji partnerskich. Dzięki temu Fiński Czerwony Krzyż mógł otworzyć szpital ruchomy, a organizacja Oxfam zaspokoić zapotrzebowanie na czystą wodę u 15 tys. Haitańczyków.

Komisarz UE ds. rozwoju Andris Piebalgs powiedział, że wkrótce wybiera się na Haiti. Najważniejsze jest to, aby rząd stał się w pełni operacyjny.

W trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Haiti w zeszłym miesiącu, zginęło ponad 200 tys. osób. Straty materialne sięgają miliardów euro. Konferencja darczyńców ma się odbyć w marcu w Nowym Jorku.

Więcej na temat pomocy humanitarnej dla Haiti Englishfrançaisespañol

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki