Navigatsioonitee

Mõtetes Haitiga - 18/02/2010

Ajutised varjualused Haitil © Euroopa Liit – Foto autor ECHO/Susana Perez Diaz

Komisjon soovib maavärinast tabatud riigi abistamiseks eraldada ELi kriisifondidest täiendavalt 90 miljonit eurot.

Enam kui kuu pärast seda, kui Haitit tabas maavärin, elab peaaegu miljon haiitilast telkides ja ajutistes varjualustes – see on väga suur probleem, võttes arvesse lähenevat orkaani- ja vihmarohket hooaega.

ELi uue humanitaarabi voliniku Kristalina Georgieva sõnul on inimestele katuse pea kohale andmine peamine prioriteet. „Ja see peavari peab olema selline, mis peab vastu Kariibi piirkonna tormidele.”

Komisjon on palunud Euroopa Parlamendil ja nõukogul heaks kiita täiendava 90 miljoni euro eraldamine ELi kriisifondidest, et pakkuda peavarju ning tervishoiuteenuseid, mis on samuti väga olulised, kuna paljud ellujäänud peavad taastuma tõsistest vigastustest.

Kui kõnealune ettepanek heaks kiidetakse, on ELi Haiti abistamise paketi kogusummaks 609 miljonit eurot. See hõlmab ka ELi liikmesriikide endi eraldisi, mis suurenevad pidevalt. Käesoleva nädala alguses eraldas Prantsusmaa Haiti abistamiseks veel täiendavalt 230 miljonit eurot.

EL saadab Haitile ka 300 sõjaväepolitseinikku, kes aitavad varjualuseid ehitada. Politseijõud tulevad Prantsusmaalt, Itaaliast, Hispaaniast, Portugalist ja Madalmaadest.

Kõnealuste inimeste lähetamisest teatati eelmisel kuul pärast seda, kui ÜRO oli esitanud asjaomase palve. Algselt oli nende ülesandeks aidata ÜRO vägesid korra tagamisel, kuid riigis suuremaid rahutusi ei tekkinud.

Haitil on sadu ELi eksperte, kes koordineerivad toidu, ravimite, tekkide, telkide, vee ja kütuse jagamist. Abi viiakse kohale ÜRO ja teiste ELi partnerorganisatsioonide vahendusel. Selle abil on näiteks Soome Punane Rist saanud avada liikuva kliiniku ning Ühendkuningriigi abiorganisatsioon Oxfam saanud iga päev varustada 15 000 haitilast puhta veega.

Arenguvoliniku Andris Piebalgsi sõnul külastab ta Haitit peagi. Tema prioriteediks on aidata kaasa valitsuse täielikult toimivaks muutumisele.

Eelmise kuu maavärina tagajärjel sai surma enam kui 200 000 inimest ning kahju ulatub miljarditesse eurodesse. Doonorriikide konverents peaks toimuma märtsikuus New Yorgis.

Lugege täiendavalt Haitile antava ELi humanitaarabi kohta Englishfrançaisespañol

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad