Cesta

Evropa nezapomíná na Haiti - 18/02/2010

Provizorní přístřešky na Haiti © Evropská unie – Fotograf: Susana Perez Diaz (ECHO)

Komise navrhuje, aby na pomoc obětem zemětřesení na Haiti bylo z rezervních fondů pro mimořádné události vyčleněno dalších 90 milionů eur.

Ničivé zemětřesení, které postihlo více než před měsícem Haiti, zanechalo na milion místních obyvatel bez přístřeší a ti nyní musí přežívat ve stanech a provizorních obydlích. To by brzy mohlo způsobit další neštěstí, protože se blíží období dešťů, jež může přinést i hurikány.

„Zajistit lidem střechu nad hlavou je pro nás nyní priorita,“ uvedla Kristalina Georgieva, nová komisařka pro mezinárodní spolupráci, humanitární pomoc a řešení krizí. „Musí to být navíc taková střecha, která dokáže odolat karibským bouřím,“ dodala.

Evropská komise požádala Evropský parlament a Radu o to, aby schválily vyčlenění 90 milionů eur z evropských fondů pro mimořádné události, jež by se na Haiti využily na zajištění přístřeší a zdravotní péče. Ta nepřestává být důležitá, jelikož mnoho těch, kteří zemětřesení přežili, bojuje s následky vážných zranění.

Pokud návrh projde, celková finanční pomoc Unie Haiti bude činit 609 milionů eur, včetně příspěvků jednotlivých členských států, které nepřestávají zasílat další prostředky. Například Francie tento týden přislíbila dalších 230 milionů eur.

Unie též vysílá 300 členů vojenské policie, aby na Haiti pomáhali stavět přístřešky. Ve sboru budou působit Francouzi, Italové, Španělé, Portugalci a Nizozemci.

Rozhodnutí o jejich vyslání bylo oznámeno již v lednu v reakci na žádost OSN. Původně se mělo jednat o pomoc jednotkám OSN při udržování pořádku, avšak to nebylo nakonec třeba.

Na Haiti se nacházejí stovky expertů EU, kteří koordinují distribuci potravin, léků, přikrývek, stanů, vody a paliva. Pomoc rozděluje OSN a další partnerské organizace z EU. Například finský Červený kříž na Haiti zprovoznil mobilní kliniku a britská nevládní organizace Oxfam zajišťuje denně pro 15 000 pitnou vodu.

Evropský komisař pro rozvoj Andris Piebalgs hodlá Haiti navštívit v nejbližší době. Bude se především snažit napomoci tomu, aby mohly začít opět řádně fungovat místní správní orgány.

Zemětřesení zabilo v lednu na Haiti přes 200 tisíc lidí a způsobilo škody za miliardy eur. V březnu se má v New Yorku uskutečnit dárcovská konference.

Další informace o humanitární pomoci EU na Haiti Englishfrançaisespañol

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy