Ścieżka nawigacji

Unijne jednostki paramilitarne na Haiti - 26/01/2010

Zniszczone budynki na Haiti © Unia Europejska - Zdjęcie: ECHO/Vicente Raimundo

Co najmniej 300 funkcjonariuszy jednostek paramilitarnych z Unii Europejskiej uda się na Haiti, aby pomóc w utrzymaniu porządku w dotkniętym kataklizmem państwie. W skład tej grupy wejdą funkcjonariusze z Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Holandii.

UE wyśle na Haiti również inżynierów oraz sprzęt potrzebny do odblokowywania dróg i dostarczania pomocy drogą morską. Główny port Haiti bardzo ucierpiał w wyniku niedawnego trzęsienia ziemi.

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE zgodzili się na wysłanie jednostek w poniedziałek, po tym jak ONZ zaapelowała o pomoc w kontrolowaniu tłumu i dostarczaniu pomocy. Działania pomocowe koordynuje ONZ. Ministrowie podjęli również decyzję o stworzeniu w Brukseli urzędu koordynującego pomoc wojskową i w dziedzinie bezpieczeństwa.

Również w poniedziałek przedstawiciele około 20 państw i organizacji, w tym UE, spotkali się w Montrealu, aby zorganizować międzynarodową konferencję ofiarodawców na rzecz odbudowy Haiti i ustalić priorytety.

UE przekazała już na rzecz Haiti ponad 400 mln euro. Około połowa tej kwoty pochodzi ze środków wcześniej przeznaczonych dla tego kraju.

Dwa tygodnie po trzęsieniu ziemi pomoc trafia przede wszystkim do najbardziej dotkniętych skutkami katastrofy mieszkańców wyspy. Unijni eksperci na Haiti stopniowo pokonują przeszkody, które początkowo uniemożliwiały operacje pomocowe. Jednak rosnąca grupa ludzi, którzy pozostali bez dachu nad głową, sprawia, że coraz większym problemem jest zapewnienie im schronienia.

„Potrzeby są gigantyczne, organizacja i koordynacja to ogromnie trudne zadania, ale powoli idziemy do przodu”, mówi Susana Perez Diaz z ECHO Englishfrançais , unijnego biura pomocy humanitarnej.

Na Haiti jest już prawie 700 unijnych ekspertów, którzy koordynują dystrybucję żywności, leków, koców, namiotów, wody i opału.

W międzyczasie zarówno w Europie, jak i na świecie gromadzenie funduszy na pomoc dla Haiti nabiera tempa. Jednym z przykładów może być krajowy operator telefonii France Telecom, który przez miesiąc będzie umożliwiał klientom przekazywanie pieniędzy francuskiemu Czerwonemu Krzyżowi i innym organizacjom charytatywnym za pośrednictwem SMS-a.

UE od dawna znajduje się wśród najważniejszych ofiarodawców funduszy pomocowych dla Haiti. W zeszłym roku przekazała 7 mln euro na walkę z niedożywieniem i śmiertelnością wśród dzieci oraz na przygotowanie kraju do reagowania w razie kryzysu humanitarnego lub klęski żywiołowej.

 

Więcej na temat pomocy humanitarnej dla Haiti Englishespañolfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki