Navigatsioonitee

Euroopa politseijõud teel Haitile - 26/01/2010

Laastatud hooned Haitil © Euroopa Liit - Foto: ECHO/Vicente Raimundo

Vähemalt 300 Euroopa Liidu sõjaväepolitseinikku suundub Haitile, et aidata säilitada korda selles maavärina poolt räsitud riigis. Politseijõud tulevad Prantsusmaalt, Itaaliast, Hispaaniast, Portugalist ja Madalmaadest.

EL saadab Haitile ka insenere ja varustust teede koristamiseks. Samuti panustatakse jõupingutustesse tuua kohale meritsi saabuv abi. Haiti peamine sadam sai maavärinas tugevasti kannatada.

ELi välisministrid kiitsid jõudude kasutamise heaks esmaspäeval pärast ÜRO palvet osutada abi rahvahulkade kontrollimisel ja abi jagamisel. Abi koordineerib ÜRO. Ministrid leppisid kokku ka selles, et luua Brüsselis asutus, kust koordineeritaks sõjalist ja julgeolekuabi.

Esmaspäeval kohtusid Montrealis ligikaudu 20 riiki ja organisatsiooni (sealhulgas ka EL), et korraldada rahvusvaheline rahastajate konverents ning seada eesmärgid riigi ülesehitamiseks.

EL on Haitile eraldanud juba 400 miljonit eurot. Ligikaudu pool sellest tuleb vahenditest, mis olid juba varem sellele Kariibi mere piirkonna riigile eraldatud.

Kaks nädalat pärast katastroofi on päästeoperatsioon muutunud meeleheitel olevate pääsenute abistamise operatsiooniks. Haitil viibivad ELi eksperdid on teatanud edusammudest logistiliste probleemide lahendamisel, mis esialgu päästetöid takistasid. Kuid sadade tuhandete kodutute puhul on peavarju hankimine üha kasvav mure.

„Vajadused, korraldamine ja koordineerimine on kõik mastaapsed, kuid samm-sammult on olukord laabumas,” ütles ECHO Englishfrançais (ELi humanitaarabi amet) esindaja Susana Perez Diaz.

Haitil on ligikaudu 700 ELi eksperti, kes koordineerivad toidu, ravimite, tekkide, telkide, vee ja kütuse jagamist.

Samal ajal on nii Euroopas kui ka mujal maailmas kogutud maavärinaohvrite heaks hulgaliselt annetusi. Näiteks laseb Prantsusmaa riiklik telefonifirma France Telecom oma klientidel Prantsuse Punasele Ristile ja kahele teisele heategevusorganisatsioonile tekstisõnumite kaudu kuu aja jooksul annetusi teha.

EL on juba pikka aega olnud üks Haiti peamisi rahastajaid. Eelmisel aastal eraldas EL Haitile 7 miljardit eurot, et leevendada alatoitumust ja vähendada laste suremust ning valmistada riiki ette humanitaarkriisiks või loodusõnnetuseks.

 

Lugege täiendavalt Haitile antava ELi humanitaarabi kohta Englishespañolfrançais

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad